ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

سرفصل مطالب

مادربرد دستگاه لیزر

همانطور که از نام مادربرد دستگاه لیزر مشخص است، این وسیله بخش اصلی یک دستگاه لیزر صنعتی را تشکیل می دهد. مادربرد قطعه ای است که تمامی قطعات مختلف مربوط به دستگاه لیزر روی آن نصب می شوند و می توان با کمک این قطعات، مراحل برش لیزری را به صورت اصولی انجام داد. با اینکه بسیاری از افراد متخصص در حوزه صنایع، تا حدودی با مادربرد دستگاه لیزر آشنایی ندارند؛ اما در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد مادربرد دستگاه لیزر صحبت کنیم و اصلا بگوییم مادربرد دستگاه لیزر چیست؟ پس اگر می خواهید بیشتر با مادربرد دستگاه لیزر آشنا شوید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

آینه لیزر چیست؟

مادربرد دستگاه لیزر چیست؟

زمانی که نام مادربرد دستگاه لیزر را می شنوید، احتمالا یاد مادربرد کامپیوتر می افتید. از لحاظ ظاهری مادربردهای دستگاه لیزر نیز بسیار مشابه با مادربردهای دستگاه های کامپیوتری هستند. جالب است که بدانید عملکرد مادربرد دستگاه لیزر نیز تا حد زیادی مشابه با مادربرد کامپیوتر است.

مادربرد دستگاه لیزر مانند مغز دستگاه لیزر عمل می کند. همانطور که می دانید دستگاه لیزر برای کار کردن نیاز به قطعات مختلفی دارد که هر کدام روی مادربرد نصب می شوند. در صورتی که مادربورد وجود نداشته باشد، عملا هیچ مکانی برای نصب قطعات مختلف دستگاه لیزر روی مادربرد وجود نخواهد داشت. به همین خاطر، همواره تعمیرکاران خبره در حوزه لیزرهای صنعتی توصیه می کنند که افراد از مادربرد دستگاه لیزر نهایت نگهداری را کنند. چون در صورت خرابی مادربرد دستگاه لیزر، لیزر به درستی کار نخواهد کرد.

مزایا ومعایب برش لیزری

وظیفه مادربرد دستگاه لیزر چیست؟

مادربرد دستگاه لیزر دو وظیفه مهم را به برعهده دارد. اولین وظیفه مادربرد لیزر این است که باعث کنار هم قرار دادن تجهیزات و قطعات مختلف دستگاه لیزر می شود. به طور مثال، می توان روی مادربرد قطعا مختلفی مانند ال سی دی، پاور و … را نصب کرد و از آن ها استفاده نمود. بنابراین، می توان گفت که مادربرد دستگاه لیزر یک منبع برای قرار دادن قطعات مختلف دستگاه لیزر در کنار هم است و عدم وجود مادربرد می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.

اما دومین وظیفه مادربرد دستگاه لیزر چیست؟ به طور کلی، مادربرد وظیفه ایجاد ارتباط میان قطعات مختلف و دستگاه لیزر و سیستم کامپیوتری را برعهده دارد. همانطور که می دانید دستگاه برش لیزر در صنعت باید از داده های کامپیوتری برای انجام برش های صنعتی کمک بگیرد. بنابراین، لازم است قطعه ای در دستگاه برش لیزر وجود داشته باشد که از این داده ها برای ایجاد برش استفاده کند. این قطعه چیزی به جز مادربرد دستگاه لیزر نیست که با ایجاد ارتباط میان قطعات مختلف و سیستم کامپیوتری به شما این امکان را می دهد تا طبق داده های مختلف، مراحل برش های لیزری را انجام دهید.

لیزر چه چیزهایی را برش می زند؟

انواع مادربرد دستگاه لیزر

حال که با مادربرد دستگاه لیزر صنعتی آشنا شدید، باید در نظر بگیرید که این مادربردها چه کارایی دارند و با چه انواعی تولید می شوند؟ به طور کلی، با توجه به اینکه هر یک از دستگاه های لیزر کاربردهای خاص خودشان را دارند، لازم است که مادربردهای دستگاه لیزر با تنوع بالایی تولید شوند تا پاسخگوی نیازهای صنایع مختلف باشند. از جمله انواع مادربرد دستگاه لیزر که می توان از آن ها استفاده نمود، عبارتند از:

  • مادر برد لیترو

یکی از انواع مادربردهای دستگاه لیزر، مادربرد لیترو است. این مادربرد می تواند با قیمت بسیار مناسبی خریداری شود. از مزایای این مادربرد دستگاه لیزر این است که می توان به راحتی با نرم افزار آن کار کرد. البته این مادربرد یک سری عیب هایی نیز دارد که از جمله آن ها می توان به عدم وجود پنل صفحه رنگی و عدم کنترل دو تیوپ اشاره کرد.

  • مادربرد RD

مادربرد دستگاه لیزر آر دی یکی دیگر از انواع مادربردهای موجود در بازار است که مزایای بیشتری نسبت به مادربرد لیترو دارد. این مادربرد می تواند با تنوع بسیار زیادی خریداری شود که هر کدام از آن ها دارای خصوصیات و ویژگی های خاص خودشان اند. از جمله انواع مادربردهای آر دی موجود در بازار عبارتند از:

  • مدل RDL320 یکی از انواع مادربردهای آر دی است که البته مانند مادربرد لیترو دارای صفحه نمایش رنگی نمی باشد. این مادربرد دارای دو پورت مختلف برای قرار دادن USB است. از معایب این مدل از مادربرد دستگاه لیزر می توان به عدم وجود چراغ ال دی ای در آن اشاره کرد.
  • مدل RDC6442 دارای چراغ ال دی ای تشخیص عیب است که می تواند کار با این مادربرد را سریع تر کند. این مدل نیز مانند مدل قبلی دارای ولتاژ 24 آمپر است. از مزایای این مدل از مادربرد آر دی می توان به وجود پنل نمایشگر رنگی اشاره کرد. البته این مادربرد دستگاه لیزر برای دستگاه هایی استفاده می شود که نیازی به برش فلزات ندارند. پس تنها زمانی می توان از این مادربرد استفاده کرد که نیازی به برش فلزات وجود نداشته باشد.
  • مدل RDC6332 جدیدترین مدل مادربرد دستگاه لیزر است. از مزایای اصلی این مادربرد می توان به سرعت بالای آن اشاره کرد. این مادربرد می تواند برای نصب در دستگاه لیزر برش فلزات مورد استفاده قرار گیرد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید، می توان روی هد این مادربرد دستگاه لیزر یک دوربین نصب کرد که امکان کنترل بهتری را به افراد می دهد. البته باید توجه داشت که این مادربرد می تواند با خصوصیات سخت افزاری و نرم افزاری پیچیده خود، برای افرادی که در زمینه استفاده از مادربرد تخصص ندارند، کمی پیچیده به نظر برسد.

مقایسه تیوب شیشه‌ای با تیوب فلزی

چه عواملی باعث خرابی مادربرد لیزر می شوند؟

خرابی مادربرد دستگاه لیزر می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد که از مهم ترین آن ها می توان به عدم کارکرد مناسب مادربرد دستگاه لیزر اشاره کرد. عوامل بسیار متعددی مانند نوسانات برق، عدم وجود سیستم ارت در دستگاه لیزر و … می توانند باعث خرابی مادربرد شوند که باید به آن ها توجه بسیار زیادی گردد.

جمع بندی نهایی

با توجه به اهمیت دستگاه مادربرد لیزر، در این مقاله در مورد این قطعه در دستگاه لیزر و کاربردهای مختلف آن صحبت کردیم. با توجه به اینکه این مادربردها دارای انواع بسیار زیادی هستند. لازم است که بر اساس نیاز اقدام به خرید هر کدام از این مادربردهای دستگاه لیزر نمود. در این صورت هم می توان در هزینه های خرید آن ها صرفه جویی کرد و هم از بهترین عملکردها مادربردها استفاده نمود.

4.5/5