ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

لیزر چه چیزهایی را برش می زند؟
سرفصل مطالب

لیزر چه چیزهایی را برش می زند؟

برش با لیزر به علت تطبیق پذیری بالایی که با بیشتر مواد دارد بسیار محبوب است. لیزرها می توانند طیف گسترده ای از مواد را برش بزنند از جمله : کاغذ، چوب، چوب پنبه، اکریلیک، فوم و همچنین فلزات مختلف. با این حال برخی از مواد وجود دارند که به ظاهر می توان با لیزر آنها را برش زد اما در واقع امکان این کار وجود ندارد و هرگز نباید با استفاده از برش لیزری آنها را برش داد در ادامه مواد مناسب برش با لیزر را معرفی می کنیم .

مواد مناسب برای برش با لیزر

یکی از بزرگترین مزایای برش با لیزر توانایی برش طیف گسترده ای از مواد می باشد در عین حال قبل از برش شما باید از خواص هر ماده آگاه باشید زیرا برخی ازآنها هنگام برش به دقت و توجه بیشتری نیاز دارند .

مواد مناسب برای برش با لیزر

تیوب لیزر چیست؟

فلزات مختلف

لیزر می تواند انواع فلزات از فولاد نرم گرفته تا فلزات سخت ضد زنگ و همچنین فلزات غیرآهنی را برش دهد. برش برخی از فلزات مانند آلومینیوم که به آنها فلزات انعکاسی گفته می شود به علت آنکه نور را منعکس می کنند و نرم و رسانا هستند با دستگاه لیزر فایبر امکان برش دارند .

اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق

دستگاه لیزر فایبر چیست؟

ضخامت فلز می تواند تا 30 میلی متر باشد با این حال حداکثر ضخامت به نوع فلز و برش بستگی دارد که براساس نوع مواد و قدرت لیزرمتفاوت می باشد.

دستگاه لیزر فایبر چیست؟

چوب:

انواع مختلف چوب از جمله تخته سه لا و ام دی اف برای برش مناسب هستند با این حال باید مراقب روغن یا رزین موجود بر روی آنها باشید زیرا خطر آتش گرفتن دارند.

 مقایسه تیوب شیشه‌ای با تیوب فلزی

کاغذ و مقوا :

کاغذ و مقوا نیز برای برش لیزر مناسب هستند و از طریق این روش است که می توان زیباترین دعوتنامه ها را خلق کرد.

پلاستیک:

پلکس گلس که تحت نام های مختلف تجاری از جمله : اکریلیک، پلی متیل متاکریلات(PAMMA)،لوسیت (Lucite) فروخته می شود همگی جزء پلاستیک های شفاف هستند که برش آنها با لیزر نتیجه بسیار مطلوبی دارد به گونه ای که حرارت در هنگام برش لبه آنها را صیقل می دهد .

پلی استال (POM):

پلاستیک دیگری که می توان با لیزر برش زد پوم می باشد. از این پلاستیک در بخش مهندسی برای تولید چرخ دنده ها و ابزارهای پزشکی و ظروف بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. این ماده پلاستیکی دارای قدرت و استحکام بالایی می باشد و به علت مقاومت بالا در برابر ضربه و فرسایش و ضریب اصطحکاک کم بسیار مورد استقبال قرار می گیرد.

آیا دستگاه لیزر می تواند شیشه را برش دهد؟

برش شیشه با لیزر با توجه به اینکه شیشه خواص شکنندگی و انعکاسی دارد به ظاهر غیر ممکن می باشد ولی برش های لیزری می توانند شیشه را برش دهند. جهت برش شیشه اقداماتی باید صورت گیرد تا این کار به نحو احسنت انجام شود زیرا انعکاس شیشه محدودیت هایی را برای تجهیزات برش ایجاد می کند در هنگام برش دستگاه خنک کننده وظیفه خنک کردن در هر مرحله را دارد تا نتیجه مطلوب به دست آید.

آیا دستگاه برش لیزری می تواند شیشه را برش دهد؟

موادی که نباید با لیزر برید:

اگر چه به نظر می رسد لیزر می تواند تقریبا هر چیزی را برش دهد ولی محدودیت هایی وجود دارد عمده موادی که نباید با لیزر برش داده شوند از جنس پلاستیک های مختلف می باشند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم .

 پلاستیک پی وی سی:

برش پلی وینیل کلراید یا همان پی وی سی منجر به انتشار اسید ها و بخارات سمی می شود که این بخارات و اسیدها هم برای اپراتور خطرناک است و هم برای دستگاه و بخش برش، زیرا می تواند باعث خوردگی بخش لیزر دستگاه شود در نتیجه برش پی وی سی باید به روش های مکانیکی انجام گیرد.

پلاستیک پلی کربنات:

پلی کربنات نازک ( زیر 1 میلی متر) را می توان با لیزر برش زد اما در موارد ضخیم تر از آن نباید استفاده شود زیرا پلی کربنات اشعه مادون قرمز را که لیزرها برای برش مواد استفاده می کنند به خود جذب می کند و در نتیجه برش بسیار نامطلوب خواهد بود زیرا مواد ممکن است بد رنگ شوند و شروع به سوختن کنند.

پلاستیک ABS:

پلاستیک ABS از مهم ترین و پر کاربرد ترین ترپلیمرهایی است که به صورت تجاری تولید می شود نام کامل آن اکریلونیتریل بوتادین استایرن می باشد که در صنعت خودرو سازی، تولید لوازم الکتریکی، ساخت بدنه لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. ازآنجا که پلاستیک ABS تمایل به ذوب شدن دارد با پرتو داغ لیزر ذوب می شود و در نتیجه برشی نامطلوب را باقی می گذارد .

پلاستیک (HDPE) :

پلاستیک پلی اتیلن یا همان (HDPE)یکی از محبوب ترین مواد در صنعت تزریق پلاستیک می باشد که در ساخت محصولاتی همچون کیسه های پلاستیکی، ظروف پلاستیکی و… استفاده می شود این نوع ماده نیز مانند پلاستیک ABS در مقابل پرتو لیزر تمایل به ذوب شدن دارد و امکان برش برای این ماده وجود ندارد.

برش لیزر پلاستیک

فوم پلی استایرن و پلی پروپیلن:

پلی استایرن یک پلیمر ترموپلاستیک شفاف، بی نظم وغیر قطبی است. از آن برای تولید محصولاتی که نیاز به شفافیت دارند استفاده می شود.پلی پروپیلن یکی از اصلی ترین وپر مصرف ترین پلیمرهای دنیا می باشد که ماده ای غیر سمی و بی بو است و در مقابل حرارت مانند شمع بدون دود ذوب می شود از این پلیمر برای تولید اسباب بازی، نی های نوشابه، تولید فیلم و ورق و … استفاده می شود اما هر دو خیلی راحت آتش می گیرند و برای برش با لیزر مناسب نیستند .

فایبرگلاس:

فایبرگلاس یا فیبر شیشه که از الیاف شیشه با مواد پلیمریو رزین به وجودآمده است در مصارف گوناگونی چون نورگیر سالن ها، پارکینگها، سونا واستخر، گلخانه ها و.. استفاده می شود این کامپوزیت نیز توانایی تحمل حرارت برش لیزر را ندارد و فرم و کیفیت خود را در مقابل حرارت از دست می دهد .

4.5/5