ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

مزایا ومعایب برش لیزری
سرفصل مطالب

مزایا و معایب برش لیزری

مزایا ومعایب برش لیزری، امروزه برش لیزر به دلیل مزایای فراوانی که نسبت به روش های دیگر دارد یکی از اساسی ترین و پر کاربردترین روش های برش در صنعت  می باشد در این مقاله قصد داریم به مزایا و معایب برش لیزر بپردازیم.

مزایای برش لیزر چیست؟

دلیل اینکه مهندسان برش لیزر را ترجیح می دهند به دلیل وجود لیست طولانی از مزایای استفاده از برش لیزری می باشد که از جمله آنها می توان به انعطاف پذیری، دقت بالا، سرعت، مقرون به صرفه بودن، کیفیت عالی، برش بدون تماس با ماده، تطبیق پذیری با طرح مورد نظر، امکان انجام کار به صورت اتوماسیون .

مزایای برش لیزر چیست؟

لیزر چه چیزهایی را برش می زند؟

انعطاف پذیری:

برش لیزری نیازی به تعویض ابزار برای هر برش جداگانه ندارد. با تنظیمات دستگاه می توان اشکال مختلف را با ضخامت یکسان برش زد و در برش های پیچیده نیز مشکلی به وجود نمی آید.

برش لیزر پلاستیک

دقت بالا:

یکی از مزایای اصلی برش لیزر در مقایسه با روش های برش حرارتی دقت بالا می باشد دقت بالای برش های لیزری این امکان را ایجاد می کند که نتیجه دقیقا به کمترین خطایی حاصل شود.

سرعت:

برش لیزری بسیار سریعتر از روش های برش مکانیکی سنتی عمل می کند به خصوص در مورد برش های پیچیده تر. هنگامی که آن را با سایر روش های برش حرارتی مانند برش پلاسما مقایسه می کنیم ، لیزر با سرعت و دقت بالاتری برش ها را انجام می دهد و این یکی از مهم ترین مزیت های برش لیزری می باشد.

اتوماسیون:

این کار به نیروی انسانی کمی نیاز دارد زیرا ماشین آلات برش لیزری امروزه خودکار هستند و اکثر کارها به صورت خودکار انجام می شود البته این به آن معنی نیست که دستگاه ها نیاز به اپراتور ندارند اتفاقا با تجربه بودن اپراتور نقش زیادی در کیفیت نهایی کار دارد اما سرعت بالای برش و نیاز کم به نیرو کمکی، هزینه ها را نسبت به سایر روش ها کاهش می دهد که این خود یک مزیت به حساب می آید.

کیفیت:

با استفاده از تنظیمات مناسب، در پایان کار اثری از لیزر بر روی کار نمی ماند و اگر بماند یک سوراخ بسیار کوچک است که نیاز به حذف آن نیست البته جنس و ضخامت مواد بی تاثیر نمی باشد.

برش لیزر استیل

برش بدون تماس:

در زمان برش لیزری فقط پرتو با مواد در تماس می باشد بنابراین هیچ اصطکاکی با مواد وجودندارد .

تطبیق پذیری:

این احتمالا یکی از مهمترین جنبه های عظمت برش لیزری می باشد که خود را به دو صورت نشان می دهد.همان طور که قبلا هم اشاره کردیم برش لیزری برای بسیاری از مواد مختلف مناسب است از جمله آنها می توان به فلزات مختلف، ام دی اف، چوب، کاغذ و.. اشاره نمود. یک دستگاه را می توان برای انجام کارهای مختلف پیکربندی کرد البته توانایی برش برخی ازا ین مواد به قدرت دستگاه شما بستگی دارد .

بسیاری از دستگاه های برش لیزر تنها برای برش نیستند بلکه علامت گذاری از دیگر کارهایی است که با این دستگاه ها انجام می شود .سر برش لیزری استاندارد نمی تواند برای جوشکاری استفاده شود و سر جوش لیزر نمی تواند سرعت و کیفیت مورد نظر برای یک برش لیزر را تامین کند. برخی از ماشین ها امکان تعویض هد برای انجام عملیات های مختلف را دارند که در نتیجه می توان ازآنها برای عملیات های مختلف استفاده نمود.

مزایا ومعایب برش لیزری مانند بسیاری از تکنولوژی های جدید قابل تامل می باشد اما با این تفاوت که مزایای استفاده از آن نسبت به معایب آن بیشتر است در ادامه به معایب استفاده از برش لیزری می پردازیم تا با آگاهی کامل از این تکنولوژی استفاده کنید.

معایب برش لیزر چیست؟

اگر چه برای تولید قطعات هر صنعتی می توان از برش لیزر استفاده نمود با این حال این فناوری نیز دارای معایبی می باشد از جمله:نیاز به تخصص جهت کار با آن، محدودیت در ضخامت فلز، هزینه های اولیه و.. همگی از مواردی هستند که قبل از خرید دستگاه باید مدنظر قرار بگیرند.

معایب برش لیزر چیست؟

نیاز به تخصص:

همانطور که قبلا گفتیم وجود یک اپراتور متخصص برای استفاده حداکثری از پتانسیل دستگاه برش لیزری امری ضروری است. متخصص دستگاه با راه اندازی درست دستگاه این اطمینان را ایجاد می کند که کیفیت برش مطابق با استانداردها میباشد.

محدودیت های ضخامت فلز:

صفحات بسیار ضخیم فلز برای برش فلزی مناسب نیستند و این محدودیت نسبت به برش حرارتی بیشتر می باشد هرچند میزان ضخامت بستگی به نوع دستگاه ومیزان دانش متخصص آن دارد به طور متوسط شرکت های تولید فلز تمایل به برش لیزری فلز تا 20 میلی متر دارند.

از دیگر معایب برش لیزری، هزینه های اولیه:

قیمت دستگاه برش لیزری متناسب با نوع قدرت و توان آن متفاوت است که این هزینه در طولانی مدت جبران می شود اما باز هم برای بسیاری این سرمایه گذاری اولیه بسیار گران می باشد.

دودهای خطرناک:

یکی از مزایای برش لیزر مناسب بودن آن برای برش مواد مختلف می باشد در عین حال تمامی مواد را نمی توان با لیزر برش داد درنتیجه برش لیزر مواد اشتباه می تواند به علت حرارت ایجاد شده ذوب شود و گازهای شیمیایی خطرناکی را تولید کند این اتفاق عموما در زمان برش پلاستیک ایجاد می شود.

4.5/5