ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

مقایسه تیوب شیشه‌ای با تیوب فلزی
سرفصل مطالب

مقایسه تیوب شیشه ای با تیوب فلزی لیزر

امروزه در بسیاری از صنایع مختلف از برش لیزر برای برش انواع مختلف مواد استفاده می کنند داشتن یک دستگاه خوب و پیشرفته می تواند انجام برش را آسان تر کند . فناوری پیشرفته امروزه باعث شده است تا سخت ترین مواد مانند فلزات را بتوان با لیزر برش داد برای برش دادن مواد از تیوب شیشه ای یا فلزی استفاده می شود .

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم برای خرید دستگاه لیزر باید به این نکته دقت کنید که انتخاب نوع دستگاه متناسب با نیازتان صورت گیرد غیر از خود دستگاه انتخاب و خرید تیوب لیزر دستگاه نیز باید مناسب نیاز کاربر باشد به طور کلی دو مدل تیوب لیزر وجود دارد ، تیوب شیشه ای و تیوب لیزر فلزی. بسیاری از کاربران در صنعت خود از هر دو نوع استفاده می کنند و بسیاری دیگر فقط از تیوب فلزی استفاده می کنند در این مقاله قصد داریم به تفاوت های هریک بپردازیم تا در زمان خرید متناسب با نیازتان تیوب مناسب را انتخاب کنید.

تیوب لیزر

تیوب لیزری شیشه ای

قیمت پایین تیوب هایی با جنس شیشه باعث شده بسیاری از افراد این نوع تیوب را انتخاب کنند اشعه لیزر در این نوع تیوب از طریق گاز تولید می شود که توسط همین اشعه می توان برش های با کیفیتی را انجام داد اما برای کنترل دمای شیشه نیاز به یک خنک کننده می باشد زیرا شیشه این مدل تیوب ها رسانا هستند و گرما را از خود عبور می دهند و اگر خنک نشوند بعد از مدتی از کار می افتند در نتیجه برای جلوگیری از این اتفاق از یک خنک کننده استفاده می شود که امروزه این سیستم خنک کننده آب است که بتواند در حین کار سیستم لیزر را خنک کند.مسئله دیگری که در مورد تیوب های لیزر شیشه ای مطرح است طول عمر آنها می باشد که به علت شیشه ای بودنو شکننده بودن طول عمر پایینی دارند.

مزایای استفاده از تیوب شیشه ای

پرتو لیزر با کیفیت: تیوب با جنس شیشه با کیفیت با مخلوط گاز پر شده است و به صورت مهر و موم شده می باشد این لوله شیشه ای به حفظ یک محیط پایدار برای تخلیه الکتریکی نیز کمک می کند و پرتو لیزر با کیفیتی را تولید می کند.

طول عمر طولانی: لوله طراحی شده باید مقاومت بالایی در مقابل انواع ولتاژ ها داشته باشد و در دماهای مختلف از بین نرورد در نتیجه اگر این لوله شیشه ای با کیفیت ساخته شده باشد قابلیت استفاده برای سال های طولانی را دارد.

خروجی با قدرت بالا: یکی از مهم ترین تفاوت های تیوب لیزر با جنس شیشه با فلزی توان خروجی بالای تیوب لیزر شیشه ای می باشد که به دلیل توانایی تولید خروجی بالا برای مواد ضخیم تر بسیار مناسب است.

دقت بالا: این مدل تیوب ها پرتوهایی با کیفیت و متمرکز تولید می کنند که بسیار دقیق هستند و می توانند طیف وسیعی از مواد را برش دهند.

قابلیت اطمینان: این لوله های شیشه ای اگر با کیفیت تولید شوند و درست نگهداری شوند طول عمر طولانی دارند و در نتیجه وقفه کمتری در تولید به علت خرابی تجهیزات ایجاد می شود.

کارایی: این مدل تیوب از کارایی بالایی برخوردارند و در تبدیل کردن انرژی به پرتو بسیار کارآمد هستند و برش های بسیار دقیقی را ایجاد می کنند.

نگهداری آسان: نگهداری ازآنها بر خلاف تیوب فلزی بسیار آسان است و به راحتی تعویض می شوند.

مقرون به صرفه: لوله های شیشه ای نسبت به دیگر تیوب ها مقرون به صرفه تر می باشند.

مزایا ومعایب برش لیزری

معایب استفاده از تیوب لیزر شیشه ای

توان خروجی محدود: تیوب لیزرهای شیشه ای عموما برای کارهای بسیار سخت مناسب نیستند زیرا توان خروجی آنها پایین می باشد .

شکنندگی: یکی دیگر از مشکلات تیوب های لیزری با جنس شیشه شکننده بودن آنها می باشد که اگر در زمان حمل تمامی نکات ایمنی رعایت نشود ممکن است آسیب ببینند.

الزامات خنک کننده: تیوب لیزر شیشه ای درزمان کار نیازمند سیستم خنک کننده می باشد زیرا همان طور که اشاره کردیم لوله های شیشه ای رسانا می باشند و بدون سیستم خنک کننده آسیب می بینند.

لیزر چه چیزهایی را برش می زند؟

تیوب لیزر فلزی

تیوب لیزر فلزی که به نام RF معروف است یک مدل از تیوب های لیزر گران قیمت می باشد که از فرکانس رادیویی برای پرتاب لیزر استفاده می کند برخلاف تیوب لیزر شیشه ای سیستم خنک کننده در این مدل جریان هوا می باشد و از آب استفاده نمی شود. سیستم خنک کننده هوا در خود دستگاه طراحی می شود و همین امر نگرانی ناشی از خرابی دستگاه به علت گرما را از بین می برد . سرعت پالس های تیوب فلزی نسبت به شیشه ای بیشتر است در نتیجه سرعت حکاکی نیز در آن زیاد می باشد و در زمان صرفه جویی می شود.

مزایای استفاده از تیوب لیزر فلزی

برش و حکاکی فلزات: دستگاه برش لیزر فلزی به راحتی می تواند انواع فلزات مانند فولاد، برنج، مس و… را برش دهد.

استفاده در صنعت:از تیوب لیزر فلزی برای ساخت انواع قطعات سفارشی در صنعت استفاده می شود.

صنعت خودرو: یکی دیگر از کاربردهای فراوان تیوب لیزر فلزی استفاده در صنعت خودرو جهت علامت گذاری وبرش قطعات  می باشد.

دوام بالا: تیوب لیزر فلزی بر خلاف تیوب های شیشه ای از دوام بالایی برخوردار هستند به همین علت است که انتخاب خوبی برای صنایع مختلف می باشند.

عمر طولانی: لوله های فلزی به علت دوام بالاتر نسبت به لوله های شیشه ای عمر طولانی تری هم دارند.

برش با قدرت بالا: لوله های فلزی میتوانند نیازهای برش با قدرت بالاتر را ناجام دهند.

معرفی کامل برش لیزر برنج

معایب استفاده از تیوب لیزر فلزی

کاهش دقت: تیوب لیزر فلزی نسبت به تیوب شیشه ای از دقت پایین تری برخوردار هستند.

دمای بالا: دمای تولید شده در لوله های فلزی بیشتر از لوله های شیشه ای میباشد که همین امر طول عمر آنها را کاهش می دهد.

هزینه بالاتر: هزینه اولیه خرید لوله های فلزی بیشتر از لوله های شیشه ای می باشد .در نتیجه هزینه اولیه برش دستگاه با انتخاب لوله فلزی زیاد است.

4.5/5