ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

سرفصل مطالب

آینه لیزر چیست؟

آینه لیزر چیست؟ دستگاه های برش لیزر و حکاکی از قطعات یدکی مختلفی تشکیل شده اند. این قطعات در عملکرد صحیح دستگاه بسیار تاثیر گذار هستند و برای راندمان آن اهمیت دارند. هر کدام از قطعات وظایف مشخص خود را دارند. آینه لیزر یکی از قطعات مهم و پرکاربرد دستگاه لیزر است که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

همانطور که اشاره شد آینه لیزر از پر استفاده ترین قطعات لیزر به شمار می آید. آینه لیزر درواقع پرتویی است که از تیوب دستگاه لیزر خارج میشود. وظیفه این قطعه هدایت پرتو های دستگاه لیزر است. آینه لیزر ها وظیفه هدایت پرتو از دستگاه لیزر را دارند. تنظیم درست این سه آینه در جای خود برای اینکه دستگاه به خوبی عمل کند بسیار اهمیت دارد. این سه آینه در دستگاه لیزر جنس های مختلفی دارند. بالا بودن درصد بازتاب نور یک آینه از مواردی است که یک آینه را از دیگری متمایز میکند.

راهنمای تنظیم آینه دستگاه برش لیزر

در ادامه ترتیب قرارگیری آینه لیزر در دستگاه را شرح می دهیم. سه آینه موجود در دستگاه لیزر در زاویه ۴۵ درجه در دستگاه قرار دارند. آینه اول در قسمت جلوی تیوب و بر روی پایه ثابت، آینه دوم بر روی محور بر پایه آینه متحرک و آینه آخر در سر هد لیزر قرار می گیرد. تنظیم آینه لیزر در دستگاه به این شکل است.

تنظیم کردن صحیح آینه، کاری است که اپراتوری که با لیزر کار می کند باید آن را آموزش دیده باشد. زیرا برای اینکه دستگاه بهتر عمل کند می بایست آینه لیزر به خوبی تنظیم شود. تنظیم شدن آینه با توجه به کارکرد دستگاه می بایست به مدت هر چند هفته انجام شود. زمانی که احساس می شود دستگاه توانایی برش نداشته و یا برخی نقاط دستگاه توانایی کارکرد ندارد می بایست آینه را مجدد تنظیم نمایید. با توجه به مشکل دستگاه مدت زمانی که صرف می شود تا آینه لیزر تنظیم شود از ۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت است.

تنظیم کردن دستگاه برش لیزری

بررسی جایگاه درست آن باعث می شود تا شما بیشترین قدرت در عملکرد دستگاه برش لیزری را به دست آورید. از آنجایی که این کار کمی سخت و تخصصی است پیشنهاد می‌شود تا از افراد متخصص به این کار راهنمایی دریافت کنید.

اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق

 تنظیم کردن دستگاه برش لیزری چهار بخش دارد.

  1. برای کار کردن با دستگاه می بایست تراز بودن آن بررسی شود.
  2. در بخش دوم از تنظیم بودن در سطح آینه ها اطمینان حاصل کنید.
  3. تراز کردن تیوب لیزر بخش سوم این فرآیند است و می بایست از تراز بودن تیوب لیزر مطمئن شوید تا پرتو به آینه برخورد کند.
  4. بخش آخر مربوط به تراز بودن عمودی است. برش عمودی متریال ها می بایست به درستی تراز شوند.

اصل هم ترازی دستگاه سه عدد آینه لیزری است که در دستگاه لیزر هستند. این سه آینه بسیار دقیق هستند و به همین شکل تنظیم می شوند. سه عدد پیچی که برای نگهداری آینه ها در اطراف آن وجود دارند نیز اصل هم ترازی این دستگاه می باشند. تنظیم کردن زاویه آینه لیزر در آینه لیزر بعدی که پرتو لیزری با آن برخورد می کند نیز موثر است.

میتوانید یک تکه نوار چسب روی آینه لیزر قرار دهید و جایگاه جدید پرتو لیزر را مشاهده نمایید. آینه دستگاه لیزر باید به صورتی تنظیم شود که تغییرات هدف های دور در آینه مشخص باشد. به عبارت دیگر هم ترازی دقیق تری انجام شود. نحوه صحیح تنظیمات آینه لیزر به این شکل است. سه پیچی که بر روی بدنه آینه لیزر است برای تنظیم کردن باید از آن کمک بگیرید. اگر پیچ بالایی را در جهت عقربه ساعت محکم کنید پرتوی لیزر به صورت عمودی به سمت پایین حرکت می کند.

علائم تمام شدن عمر تیوب لیزر

انواع آینه لیزر در دستگاه

برای حرکت پرتو لیزر به سمت راست می‌بایست پیچ پایینی را به سمت چپ در جهت عقربه های ساعت محکم کنید. سفت کردن پیچ ها در همان قسمت خود کمی به سمت عقب میروند. این تغییر در تغییر پرتو لیزر تاثیر گذار است. ممکن است با محکم کردن این پیچ ها پرتوی خروجی مورد نظر شما زاویه خود پیدا نکند. در این صورت باید مابقی پیچ ها را کمی شل تر کنید. در دستگاه لیزر از چند نوع جنس آینه استفاده می کنند.

از آینه پلاستیکی به دلیل کم هزینه بودن در دستگاه استفاده می کنند. به دلیل عدم توانایی این آینه در هدایت گرمای اشعه تیوب به تدریج باعث گرم شدن آن می شود و در نهایت آینه کیفیت خود را از دست می دهد. آینه پلاستیکی نمی تواند برای هدایت دقیق و درست پرتو مناسب باشد. آینه فلزی استفاده شده در دستگاه با استفاده از فلزاتی مانند نقره طلا و مس تولید میشود.

از آنجایی که این آینه از فلزات سنگینی ساخته شده امکان شکسته شدن آن وجود ندارد. هدایت گرما از طریق این آینه فلزی به خوبی انجام میشود. از طرفی دیگر پرتوهای منعکس شده به آینه از بین میروند. آینه های مسی می توانند گرما را به خوبی هدایت کند و حتی از آینه فلزی هم این کار را بهتر انجام میدهند. آینه مسی حرارت را از خود دور می کند امکان شکستگی در این آینه نیز وجود ندارد.

آینه سیلیکونی یکی از بهترین آینه لیزر است که مقاومت بالایی در برابر گرما دارد. نسبت انعکاس از دست رفته در آینه سیلیکونی پایین بوده و بازتاب نور را بیشتر از آینه های دیگر منعکس می کند. آینه سیلیکونی برخلاف آینه های دیگر امکان شکستن در آن وجود دارد. برای این که این آینه بهتر عمل کند می بایست مرتب آن را تمیز کرد. نگهداری و مراقبت از آینه برای عملکرد بهتر آن اهمیت دارد.

کاربرد برش لیزری در صنعت خودروسازی

نحوه تمیز کردن آینه دستگاه لیزر

برای مراقبت از آینه لیزر و تمیز کردن آن اولین نکته که می بایست در نظر بگیرید انتخاب حلال مناسب است. تمیز کردن آینه می بایست هر روز انجام شود. نکته بعدی که باید در نگهداری و تمیز کردن آینه دقت داشته باشید این است که به هیچ عنوان آینه نباید با اجسام تیز و سخت برخورد داشته باشد. ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که آیا برای تمیز کردن آینه با برداشتن آن تنظیمات آن نیز به هم میخورد؟ به طور معمول برای تمیز کردن آینه نیاز به جدا شدن آن از جای خود نیست. اما در صورتی که برای تمیز کردن آینه آن را از جای خود جدا کنید احتمال دارد که هولدر آینه و پیچ های آن نیاز به تنظیم مجدد داشته باشند.

4.5/5