ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

سرفصل مطالب

روش های برش فلزات:

زمانی که فلزات به صورت ورقه ای برش داده می شوند، قابل انعطاف می شوند؛ به همین دلیل با برش فلزات، امکان ساخت طرح ها و وسایل فلزی مختلف به وجود می آید. فلزات در صنایع مختلف، معماری و نمای ساختمان، مجسمه سازی و … جایگاه ویژه ای دارند. از این رو برای استفاده از فلزات در صنایع و مشاغل مختلف، ابتدا باید آنها را در سایزهای کوچک و قابل استفاده، برش داد و سپس روی فلزهای برش خورده، تغییرات مورد نظر برای استفاده های مختلف را انجام داد. روش های متفاوتی برای برش فلزات وجود دارد؛ ما در این مقاله شما را با انواع روش های برش فلزات آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

تفاوت برش لیزر و پلاسما در چه مواردی است؟

برش لیزری

بسیاری از شرکت ها در برش به نتایج دقیق تر وتمیز تری نیاز دارند. روش های مرسوم زیادی برای این کار وجود دارد اما هیچ یک ازآن ها نتیجه ای مشابه با برش لیزری ندارد. پرتو لیزر برای برش بسیاری از مواد استفاده می شود مخصوصا موادی که برش آنها با روش های دیگر به مطلوبی لیزر نیست. درواقع از لیزر برای اهداف زیادی استفاده می شود. برش لیزری را می توان برای صفحات فولادی ملایم، فولادی ضد زنگ و آلومینیوم استفاده کرد.اگر نیاز به تولید یک محصول دقیق و تمیز دارید استفاده از برش لیزری این امکان را برای شما فراهم می کند.

مزایا ومعایب برش لیزری

امروزه با استفاده از لیزر، برش فلزات را بدون تماس مستقیم دست انجام می دهند. لیزر یک تکنولوژی پیشرفته برای برش فلزات در اندازه های دقیق با سرعت عملکرد بالا می باشد. هنگامی که فلزات را با لیزر برش می دهند، کار با ظرافت بسیار خوبی انجام می شود و نیازی به اصلاح اشکالات جزیی نیست؛ زیرا دستگاه لیزر به گونه ای ساخته و طراحی شده که اشعه لیزر را به طور مستقیم به جسم وارد کرده و برش را انجام می دهد. هم چنین برش لیزری به دلیل نداشتن تیغه برای برش، باعث می شود تا ورق دچار تاب خوردگی نشود و برش ورق بدون نقص و به درستی انجام شود.

برش واترجت

همه فلزات را نمی توان با حرارت زیاد برش داد. اگر حرارت خیلی زیاد باشد، می توانید شکل مواد را به هم بریزد . فلزات حساس به روشی نیاز دارند که به سطح آنها آسیب وارد نشود. برش واتر جت روش عالی برای آنها می باشد. برش واتر جت یک روش بسیار مناسب برای برش زدن فلزات با سرعت بالا با کمترین تغییر می باشد.

برش واتر جت هم برای مواد نرم و هم برای مواد سخت قابل استفاده می باشد. برش واترجت یکی دیگر از روش های نوین برش فلزات است. در این روش یک جت آب قدرتمند، با استفاده از فشار قوی آب فلز را برش می دهد. در این روش هیچ گونه گرمایی برای برش به کار برده نمی شود؛از این رو هیچ سطحی از فلز در اثر برخورد گرما، داغ و غیر قابل لمس نمی شود. برش واترجت روشی بسیار دقیق و در عین حال تمیز، برای برش دادن فلزات مختلف است.

برش واترجت به دو صورت وجود دارد: جت ساینده و واتر جت که فقط از آب برای برش کمک می گیرد.

در برش با جت ساینده، به غیر از آب، از یک فلز دیگر یا گرانیت استفاده می شود. این در صورتی است که در واتر جت فقط از فشار پر قدرت آب برای برش استفاده می شود. به همین دلیل برای برش دادن ورق های فلزی از جت ساینده و برای برش دادن مواد نرم از واترجت استفاده می کنند. قدرت فشار آب توان بریدن ورق فلزی را ندارد و به نیروی کمکی فلزی نیازمند است.

برش های حرارتی

برش پلاسما

از روش های دیگر برش فلزات، می توان به برش پلاسما اشاره کرد. در این برش از پلاسمای متمرکز یا گاز یونیزه متمرکز استفاده می شود. پلاسما سرعت بسیار زیادی در دمای بالا در حال گردش است. بنابراین نیاز به وجود یک وسیله برای هدایت پلاسما به سمت محل برش می باشد. بعد از پایین آوردن جریان پلاسما، زمانی که پلاسما روی سطح فلز برخورد می کند، فلز مورد نظر ذوب می شود. این فلزات مذاب به وسیله گاز یونیزه ای که به سمت فلز پایین آورده شده، از محل برش دور می شوند. سپس وضعیت پلاسما کنترل شده تا دقیقا روی محل مورد نظر حرکت کرده و برش را انجام دهد.

مقایسه تیوب شیشه‌ای با تیوب فلزی

تفاوت های برش لیزری با برش پلاسما چیست؟

معمولا در هر دو روش برای برش فلزات، تمامی شکل های ورق فلزی برش داده می شوند اما با این حال تفاوت های جزیی با هم دارند. در برش پلاسما، دقت کمتری برای برش ورق فلزی وجود دارد؛ زیرا ممکن است لبه ها هموار نباشند. در مورد ورق های ضخیم نیز این مورد صدق می کند. در ورق های ضخیم، روی سطح مواد به کار رفته شده در ورق، یک لایه اکسید وجود دارد. به همین دلیل امکان از بین رفتن این لایه اکسید در طی برش با پلاسما وجود دارد. با این وجود، برش پلاسما می تواند قطعات بسیار ضخیم تر نسبت به ورق فلز را برش دهد. سرعت برش پلاسما زیاد است؛ به طوری که برش پلاسما، به عنوان یک برش سریع نام برده می شود اما برش لیزری سرعت بیشتری نسبت به پلاسما دارد.

تفاوت برش لیزری با برش واتر جت چیست؟

برش لیزر و واترجت دو فرآیند رایجی هستند که تولید کنندگان در برش ورق های فلزی از آنها استفاده می کنند . اساس هر دو فرآیند بسیار متفاوت می باشد اما انتخاب یکی ازآنها برای دریافت بهترین نتیجه ساده نیست. زیرا زمانی می تاونید بهترین انتخابرا داشته باشید که درک کاملی از تفاوت لیزر و واترجت به دست آورده باشید.در ادامه به تفاوت های استفاده از واتر جت و لیزر می پردازیم.

  • فرآیند کار در برش لیزر به گونه است که برش مواد با استفاده از پرتو لیزر با دستگاه برش لیزر انجام می شود ولی در واتر جت برش مواد با استفاده از آب با سرعت بالا انجام می گیرد.
  • واتر جت با تمامی مواد سازگار می باشد اما برش لیزری برای مواد حساس به حرارت و بازتابندگی مناسب نمی باشد.
  • واتر جت می تواند مواد با ضخامت های 10 تا 50 میلی متر را نیز برش دهد اما لیزر می تواند مواد با ضخامت 3 تا 10 میلی متر را برش دهد.

با وجود تمامی تفاوت ها هر دو دستگاه تطبیق پذیری بالایی دارند به معنی آنکه برای کار با بسیاری از مواد مناسب هستند همچنین عرض کرف (افست برش) کوچک می باشد یعنی هر دو فرآیند برش دارای یک پهنای کوچک هستند و در نهایت کیفیت بالای آنها نیز قابل ذکر می باشد زیرا دقت و سرعت بالای آنها باعث شده تا برش مواد با کیفیت بالا انجام شود.

برش هواگاز

برش هوا گاز یکی از مدل های برش حرارتی می باشد. به عنوان نمونه در برش هواگاز، اکسیژن با یک سوخت دیگر مانند سوخت استیلن یا سوخت پروپیلن ترکیب می شود و حرارتی قوی برای ذوب کردن فلز به وجود می آورد.  در این روش باید پس از برش هر قسمت از فلز، مراقبت های لازم انجام گیرد تا سطح بدن یا دست با قسمت برش خورده تماس نداشته باشند؛ زیرا در برش های حرارتی، به دلیل جذب گرما توسط فلز، قسمت برش خورده بسیار داغ می شود. در صورت تماس مستقیم دست یا بدن در همان لحظه، ممکن است به پوست بدن صدمه وارد شود.

روش های برش فلز

روش های دیگر برش فلزات

قیچی کردن

یکی دیگر از چندین روش برش فلزات، قیچی کردن فلز می باشد. دقت این برش به مقدار برش های پلاسما یا لیزری نیست و هنگام برش های جزیی و کوچک مورد استفاده قرار نمی گیرد. معمولا برای برش دادن ورق های فلزی بزرگ، به میزان معین و کنترل شده ای از روش قیچی کردن استفاده می شود. در این روش برای برش ورق های فلزی رول شده، باید از تیغه برش کمک گرفته شود. به طور معمول، لبه های ورق فلزی موازی هستند که این موضوع کمک می کند تا برش تمیز و دقیقی انجام شود.

برش لیزر استیل

فرزکاری

فرزکاری از دیگر روش های برش فلزات است که به روش ماشینکاری استاندارد نیز معروف می باشد. در این روش هنگامی که لبه های دستگاه فرز روی سطح فلز حرکت می کنند، تراشه ها را از هم جدا می کنند. این لبه ها به شکل چرخشی روی فلز حرکت کرده و فقط این قسمت با سطح فلز تماس دارد. بقیه ی قسمت ها به طور آزاد حرکت می کنند.

برش فلزات

سنگ زنی

این روش که به طور معمول مرحله آخر برش فلزات است، برای شکل دادن با دقت و سرعت بالا به قطعه فلزی استفاده می شود.

آشنایی با حک لیزر فلزات

برش اره ای

در این روش از یک تیغه اره ای مخصوص برای برش دادن فلزات استفاده می شود. برای اینکه گرمایی که در اثر فرسایش اره با فلز به وجود می آید را کاهش دهند، از یک خنک کننده استفاده می شود.

4.5/5