ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

برش لیزر استیل1
سرفصل مطالب

برش لیزر استیل

یکی دیگر از فلزاتی که با دستگاه برش لیزر می توان برش داد فلز استیل می باشد. این فلز آلیاژی از آهن است که کمتر از 2% کربن دارد و متناسب با میزان جوش و سختی، آلیاژهای دیگر مانند نیکل،تیتانیوم، مس به آن اضافه می شود هرچقدر میزان کربن آن بیشترباشد مقاومت استیل بالاتر خواهد بود و در نتیجه شکل پذیری آن سخت می شود به طوری که برای افزایش مقاومت و ضد زنگ شدن فلز استیل 10.5% کروم به آن اضافه می شود .همچنین قابل ذکر است قبل از انجام دادن برش ورق استیل باید نوع ورق و برش مشخص شود.

برش لیزر استیل

تیوب لیزر چیست؟

انواع روش های برش استیل

برش با شعله یا هواگاز: برش استیل با روش هواگاز به دور روش انجام می شود در روش اول به شعله ماده ای که در ترکیب آن اکسید کروم است تزریق می شود و این ماده سبب ذوب فلز شده و برش انجام می شود در روش دوم که به روش پودری معروف است از پودر آهن استفاده می شود یکی از مزیت های استفاده از پودر آهن بالا بودن اکسیداسیون آن می باشد که موجب بالا رفتن دمای شعله می شود و برش انجام می گیرد.

انواع روش های برش استیل

برش لیزر پلاستیک

برش پلاسما: در روش برش پلاسما فلز با کمک مشعل تورچ برش می خورد این روش نسبت به روش هواگاز سرعت بالاتری دارد و تا حداکثر 30 میلیمتر ضخامت را می تواند برش دهد .

برش با لیزر: یکی از جدیدترین و در عین حال مقرون به صرفه ترین روش ها در برش فلزات برش با لیزر می باشد. در برش با لیزر سرعت ودقت کار بسیار بالا می باشد و خروجی کیفیت بالایی دارد این روش امکان برش انواع طرح ها با پیچیده ترین الگو ها را ایجاد می کند .

برش واترجت: برش فلزات در این روش با فشار آب انجام می شود به دلیل عدم استفاده از شعله لبه های برش خورده کیفیت بالاتری دارند یکی از مزیت های استفاده از برش واترجت این است که می توان ازآن برای هر فلزی با هر ضخامتی استفاده کرد.

برش گیوتین: یکی دیگر از روش های برش استیل برش گیوتین می باشد که دستگاه با فشار و زاویه مناسب برش را انجام می دهد قابل ذکر است دستگاه مورد نظر مجهز به CNC می باشد که برای کنترل دستگاه و تنظیم فاصله وجریان وارد شده استفاده می شود.

انواع ورق های استیل

ورق های استیل دارای انواع مختلفی می باشد از لحاظ ظاهری به ورق های استیل براق و مات، استیل خش دار، استیل رنگی، استیل نسوز و از لحاظ گرید به ورق های استیل 201،304،316،420،310،321،309،430و …. تقسیم بندی می شوند با شناخت کامل نوع استیل می توان بهترین برش را با لیزر انجام داد.

انواع ورق های استیل

انواع روش های برش لیزر

برش لیز ورق استیل با گاز اکسیژن:

از این روش زمانی که ورق های استیل ضخامت کمی دارند استفاده می شود در روش برش لیزر با گاز اکسیژن کیفیت نسبت به روش های دیگر مانند برش با گاز نیتروژن پایین تر می باشد به همین دلیل است که پیشنهاد می شود از روش برش لیزر با گاز اکسیژن برای ورق های استیل با ضخامت کم استفاده شود البته قابل ذکر است که مقرون به صرفه بودن این روش یکی از مزایای آن می باشد.

برش لیزر ورق استیل با گاز نیتروژن:

از گاز نیتروژن برای برش لیزر ورق های استیل با ضخامت بالا استفاده می شود استفاده از این گاز در برش لیزر نسبت به گاز اکسیژن دقت بالاتری دارد و محصول نهایی با کیفیت تر خواهد بود به همین دلیل است که استفاده از گاز نیتروژن برای برش های لیزر ورق های استیل ضخیم را بیشتر از برش با گاز اکسیژن پیشنهاد می کنند.

برش کاغذ با لیزر

مزایای برش لیزری استیل

 • سهولت در برش استیل
 • کیفیت و تمیزی چند برابر نسبت به روش های سنتی و دستی
 • عدم هزینه جهت ساخت قالب
 • سرعت بالای کار
 • صرفه جویی در مواد مصرف شده و کاهش میزان مواد دور ریز
 • انجام فرآیند برش با کمترین صدا و آلودگی صوتی
 • امکان ساخت ابزار و انواع لوازم تزئینی استیل با پیچیده ترین الگو
 • نگهداری و حرکن راحت ورق استیل در زیر دستگاه
 • حذف چند مرحله ای بود برش
 • دقت بسیار بالا در برش های سری
 • کیفیت بالای لبه های برش
 • پایین بودن دمای سطح برش

صنایع پر کاربرد برش لیزر استیل

از برش لیزر استیل در صنایع مختلف استفاده می شود اما از پر کاربردترین آنها می توان به صنایع خودروسازی، پروژه های نفت و گاز، تابلوسازی، ساختمان سازی، دکوراسیون داخلی، آسانسورسازی، سیستم انتقال مواد غذایی و دارویی، ظروف نگهدارنده شیرف پوشش بدنه، صنایع نظامی، هوافضا و….اشاره نمود.

صنایع پر کاربرد برش لیزر استیل

نکات قابل توجه در برش لیزری استیل

در تمامی برش ها خطا وجود دارد در برش لیزری نیز این خطا وجود دارد و متناسب با ضخامت ورق استیل و سرعت و فشار دستگاه متفاوت است به این خطا در برش استیل گپ گفته می شود.در زمان برش فشار گاز باید تنظیم شده باشد تا میزان آسیب به دستگاه کمتر شود متناسب با ضخامت ورق این فشار تنظیم می شود.تنظیمات دستگاه باعث کاهش میزان تولید پلیسه می شود در نتیجه قبل از کار حتما دستگاه را تنظیم کنید.زاویه کونیک و تنظیمات لنز در برش با لیزر از اهمیت زیادی برخوردار می باشد زیرا دقت در برش لیزر با زاویه کونیک و قطر سوراخ در امتداد برش در ارتباط است.

ویژگی های ورق استیل قابل برش با لیزر
 • ضخامت ورق استیل: از 0.2 تا 20میلیمتر
 • وزن ورق استیل:1570کیلوگرم
 • اندازه ورق استیل: حداکثر به طول 4 و عرض 2 متر

امروزه استفاده از روش برش لیزری استیل یکی از پرکاربردترین روش ها می باشد اما برای داشتن بهترین برش با دقت بالا باید از دستگاه های با کیفیت استفاده کنید هرچقدر دستگاه مورد نظر کیفیت بالاتری داشته باشد برش شما بهتر خواهد بود به همین دلیل قبل از آغاز کار تحقیقات کاملی در مورد خرید دستگاه انجام دهید تا با کیفیت ترین دستگاه را خریداری کنید متناسب اب ضخامت ورق استیل دستگاه ها متفاومت می باشند به همین دلیل خرید دستگاه برش لیزر با کیفیت کار شما را در انجام برش ها راحت تر می کند.

4.5/5