ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق
سرفصل مطالب

اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق

برش لیزری فلزات انعکاسی به دلیل آسیب احتمالی به سیستم لنز با دقت خاصی باید انجام شوند. به همین دلیل سیستم ها و تکنیک های خاصی برای این کار استفاده می شود.یادگیری اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق به شما کمک می کند تا طرح های بسیار زیبایی را در این فلزات به وجود آورید. این طرح ها می توانند در زیبایی دکوراسیون خانه بسیار موثر باشند و به مدرن شدن آن کمک نمایند.
در این مقاله ابتدا توضیحی کوتاه در مورد این فلزات خواهیم داد و سپس به اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق خواهیم پرداخت. اگر می خواهید که در مورد برش این فلزات و اهمیت آنها در زیبایی خانه، اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق

راهنمای تنظیم آینه دستگاه برش لیزر

برش لیزر فلزات انعکاسی

شرکت های برش لیزر اغلب با فلزات با بازتاب بالا مانند آلومینیوم مواجه می شوند . برش این فلزات نیازمند توجه ویژه و تهیه دستگاه برش لیزر مناسب می باشد.به طوری که به دلیل خاصیت انعکاسی این گونه فلزات، بی دقتی در برش یا آماده نبودن سطح ممکن است به عدسی لیزر آسیب وارد کند. علاوه بر آلومینیوم برش لیزری فولاد ضد زنگ که بیشتر توسط پولیش پردازش می شود نیز می تواند یک مشکل بزرگ باشد.

فلزات آینه ای و براق در صنعت فلزات مولتی استایل نیز نامیده می شوند. این فلزات دارای زیبایی منحصر به فردی هستند و می توان در آنها طرح های گوناگونی را به وجود آورد. همین عامل سبب شده است تا در صنعت دکوراسیون داخلی، فلزات آینه ای و براق مورد توجه قرار گیرند و استفاده از آنها روز به روز افزایش یابد.

آشنایی با حک لیزر فلزات

دستگاه برش لیزری فلزات آینه ای و براق

برای ایجاد طرح های گوناگون در فلزات آینه ای و براق باید از دستگاه برش لیزری استفاده کرد. با استفاده از این دستگاه های اتوماتیک می توان طرح های پیچیده و گوناگونی را در فلزات آینه ای و براق ایجاد کرد. زیبایی طرح های برش داده شده توسط این دستگاه بستگی به توانایی فردی دارد که از این دستگاه استفاده می کند.

اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق دارای پیچیدگی های خاصی است و نیاز به آموزش دقیق دارد. شما تنها با یاد گیری این اصول قادر خواهید بود تا طرح های زیبایی را بر روی فلزات مولتی استایل به وجود آورید.

چرا مشکلات برش وجود دارد؟

برش های لیزرCo2 بر اساس اصل هدایت پرتو لیزر از طریق آینه ها و لنزها روی سطح کوچک مواد کار می کنند. ازآنجایی که پرتو لیزر در واقع یک پرتو نور با استحکام بالا می باشد در نتیجه خواص بازتابی فلز می تواند باعث رد پرتو لیزر شود. در این حالت پرتو لیزر به صورت معکوس از طریق سر کاتر لیزر روی لنزها و سیستم آینه لیزر وارد می شود که در نهایت باعث آسیب دیدن لیزر می گردد.به منظور جلوگیری از رد احتمالی پرتو لیزر اقدامات متعددی لازم است.

موارد کلیدی در هنگام برش لیزری فلزات آینه ای

فلز انعکاسی باید با یک لایه یا وسیله ای که پرتو لیزر را جذب می کند پوشانده شود. این رویکرد برش بر کیفیت و دقت برش تاثیر نمی گذارد و برش لیزری از تخریب محافظت می شود.علاوه بر پردازش فوق الذکر، اکثر دستگاه های برش لیزرمدرن با یک سیستم محافظت از خود ارائه می شوند . این سیستم در صورت انعکاس پرتو لیزر، کاتر لیزر را خاموش می کند و در نتیجه از تخریب لنز جلوگیری میکند. کل سیستم بر اساس اصل اندازه گیری تشعشع، یعنی نظارت برآن هنگام برش کار می کند. با این حال پیشرفت تکنولوژی، برش های لیزری را ساخته است که در برابر چنین اتفاقاتی مقاوم باشند.

نحوه و اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق

دستگاه های برش لیزری تقریبا به صورت اتوماتیک کار می کنند. برای استفاده از این دستگاه باید ابتدا به آن برنامه ای خاص بدهید. برنامه ها مشخص کننده نوع طرحی هستند که قرار است بر روی فلزات آینه ای و براق حکاکی شود. پس از تعریف برنامه نوبت به قرار دادن فلز مولتی استایل زیر نوک لیزر می رسد. کاربران این دستگاه نوک لیزر را در گوشه ترین نقطه فلز مولتی استایل قرار می دهند. علت این امر گران بودن فلزات آینه ای و براق است و به جهت جلوگیری از هدر رفتن این فلزات، نوک لیزر در گوشه قرار می گیرد.

تیوب لیزر چیست؟

موارد کلیدی در هنگام برش لیزری فلزات آینه ای

اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق فقط محدود به موارد فوق نمی شود. نکات کلیدی خاصی وجود دارند که در صورت عدم رعایت آنها، محصول نهایی شما از زیبایی کامل برخوردار نخواهد بود. در این بخش به توضیح این موارد خواهیم پرداخت:

1. فلزات آینه ای و براق ضخامت کمی دارند
از آنجایی که فلزات آینه ای و براق ضخامت کمی دارند، در هنگام برش آنها باید توان دستگاه را تا حدی کاهش داد. اگر توان دستگاه لیزری در هنگام برش بالا باشد فلزات آسیب خواهند دید و طرح زیبایی بر روی آنها حکاکی نخواهد شد. از طرفی دیگر، کاهش توان، به دستگاه نیز فشار کمتری وارد خواهد کرد.

2. دستگاه لیزری می تواند طرح های بسیار متنوعی ارائه دهد
دستگاه های برش لیزری قابلیت ایجاد طرح های بسیار متنوعی را دارند. با یادگیری اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق، از طرح های متنوعی استفاده نمایید و مشتریان خود را افزایش دهید.

3. توجه به فوکوس دستگاه برش لیزری
توجه به فوکوس دستگاه یکی از نکات کلیدیِ کار با دستگاه برش لیزری است. فوکوس به فاصله بین نوک لیزر با فلز مولتی استایل گفته میشود. زیاد بودن یا کم بودن این فاصله می تواند طرح شما را به کلی خراب کند. بنابراین در هنگام کار با دستگاه به این نکته توجه ویژه ای نمایید.

4. سرویس دوره ای عدسی های دستگاه برش لیزری
در دستگاه برش لیزری، از چندین عدسی به منظور متمرکز کردن اشعه استفاده شده است. این عدسی ها ممکن است پس از مدتی استفاده از دستگاه، از تنظیم خارج شوند و اشعه را به صورت کامل متمرکز نکنند. بنابراین حتما به صورت دوره ای، عدسی های دستگاه برش لیزری را سرویس نمایید.

5. تعریف برنامه برای برش فلزات مولتی استایل
دستگاه برش لیزری برای شروع به برش فلزات آینه ای و براق نیاز به برنامه دارد. برنامه نویسی این دستگاه ها کار سختی نیست اما نیازمند آموزش و تجربه می باشد. برنامه های مختلفی وجود دارند که این برنامه نویسی را به صورت خودکار برای شما انجام می دهند. شما با یادگیری آسان نصب این برنامه ها، قادر خواهید بود تا دستگاه خود را با جدید ترین طرح ها به روز نمایید.

برش کاغذ با لیزر

نکات ضروری در هنگام برش فلزات براق

1. اصول ایمنی را در هنگام کار با دستگاه برش لیزری حتما رعایت نمایید. این دستگاه ها در عین کاربردی بودن می توانند برای سلامتی انسان خطرناک نیز باشند.

2. از آنجایی که فلزات آینه ای و براق بسیار گران هستند، برنامه دستگاه را به نحوی تنظیم کنید که کمترین مقدار هدر رفتن فلز را داشته باشید.

3. دستگاه برش لیزری باید دائما با آب خنک شوند. در صورت عدم انجام فرایند خنک سازی در هنگام برش فلزات مولتی استایل، دستگاه صدمه های جدی خواهد دید. بنابراین همواره از کارکرد سیستم خنک سازی در هنگام کار مطمئن شوید.

لیست فلزات بازتابنده:
جدول زیر فهرستی از تمام فلزات بازتابنده به همراه تکنیک برش مناسب در مورد آنها ارائه داده است.

فلز ضخامت ( میلی متر) تکنیک برش
آلومینیوم تا 10 میلی متر
بین 10 الی 15 میلی متر
بالاتر از 15 میلی متر لیزر فایبر
لیزرCo2
واتر جت
برنج تا 10 میلی متر
بین 10 الی 15 میلی متر
بالاتر از 15 میلی متر لیزر فایبر
لیزرCo2
واتر جت
مس تا 10 میلی متر
بین 10 الی 15 میلی متر
بالاتر از 15 میلی متر لیزر فایبر
لیزرCo2
واتر جت
برنز تا 10 میلی متر
بین 10 الی 15 میلی متر
بالاتر از 15 میلی متر لیزر فایبر
لیزرCo2
واتر جت
تیتانیوم تا 8 میلی متر
بالاتر از 8 میلی متر لیزر فایبر
واتر جت
نقره تا 5 میلی متر
بالاتر از 5 میلی متر لیزر فایبر
واتر جت
طلا تا 5 میلی متر
بالاتر از 5 میلی متر لیزر فایبر
واتر جت

سخن پایانی
با پیشرفت تکنولوژی، روش های جدیدی برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل به وجود آمد. یکی از این روش ها، حکاکی طرح های زیبا با استفاده از دستگاه لیزر بر روی فلزات آینه ای و براق است. کار کردن با این دستگاه و تولید محصولی با کیفیت نیازمند آموزش اصولی است.

یادگیری اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق به کاربر استفاده کننده از دستگاه کمک می کند تا بهترین و زیبا ترین طرح ها را برای دکوراسیون منازل طراحی نماید. بنابراین اگر شما می خواهید که با استفاده از این دستگاه، طرح های زیبایی را به وجود آورید و از این راه به کسب درآمد بالایی برسید، ابتدا اقدام به گذراندن دوره آموزشی آن به صورت اصولی نمایید.

4.5/5