ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

نحوه تعویض تیوب لیزر
سرفصل مطالب

نحوه تعویض تیوب لیزر

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم دستگاه لیزر از قسمت های مختلفی تشکیل شده است . یکی از مهم ترین قطعات مصرفی تیوب لیزر است که متناسب با نحوه و میزان مصرف مستهلک شده و نیاز به تعویض دارد. تیوب لیزر بنا به دلایل مختلفی همچون تمام شدن گاز داخلی آن، شکستن یا نشتی و…. نیاز به تعویض دارد درا ین مقاله قصد داریم نحوه تعویض تیوب لیزر را آموزش دهیم.

علائم تمام شدن عمر تیوب لیزر

مراحل جداسازی تیوب قدیمی دستگاه لیزر

  • جدا کردن تیوب از پایه:

تیوب دستگاه برش لیزر بر روی یک پایه قرار دارد، برای تعویض تیوب لیزر ابتدا نیاز است که تیوب قدیمی را از دستگاه جدا کنید برای اینکار باید سر وته تیوب را به درستی تشخیص دهید با دقت به ابتدا و انتهای تیوب متوجه می شوید که قسمت فنری خروجی تیوب نشان دهنده محل خروج اشعه و در نتیجه انتهای تیوب می باشد.

  • جدا کردن سیم های ولتاژ:

حال که ابتدا و انتهای تیوب مشخص شد باید سیم های ولتاژ را از تیوب جدا کنید این سیم ها عموما به رنگ های سیاه و قرمز می باشند که به دستگاه لحیم شده اند برای تعویض تیوب باید سیم ها را جدا کنید. در بعضی مواقع سیم ها با پیچ به سر تیوب متصل شده اند و گاها با نوار عایق متصل شده اند در هر دو صورت با رعایت احتیاط سیم ها را جدا کنید.

  • جدا کردن لوله های آب:

بعد از جدا کردن سیم های ولتاژ نوبت به جدا کردن لوله های آب دستگاه چیلر می رسد برای جدا کردن آنها از حرکت چرخشی چپ و راست استفاده کنید و لوله ها را به آرامی از تیوب جدا کنید دقت کنید این کار به ارامی انجام شود تا صدمه ای به محل اتصال لوله ها وارد نشود.

مراحل جداسازی تیوب قدیمی دستگاه لیزر

مقایسه تیوب شیشه‌ای با تیوب فلزی

درنهایت تیوب قدیمی را از روی پایه ی متصل شده جدا کنید تمامی تیوب ها بر روی یک پایه به کمک یک محافظ قرار می گیرند که با باز کردن محافظ می توانید تیوب را جدا کنید.

مراحل نصب تیوب جدید دستگاه برش

  • قرار دادن تیوب جدید بر روی پایه:

ابتدا تیوب جدید را از داخل جعبه خارج کنید و بر روی پایه قرار دهید دقت کنید که تیوب به جایی برخورد نکند تا آسیبی به آن وارد نشود. جایی که لیزر ازآن خارج می شود باید روبروی آینه قرار گیرد. دقت داشته باشید فاصله انتهای تیوب لیزر تا آینه باید حدودا 5 سانتی متر باشد رعایت این فاصله در تنظیم درست لیزر بسیار اهمیت دارد.

  • اتصال لوله های آب به تیوب:

بعد از قرار دادن تیوب لیزر لوله های آب را متصل کنید دو لوله سیلیکونی اب دستگاه را به داخل تیوب وارد کرده و سپس ازآن خارج کنید لوله ورودی آب باید به انتهای تیوب متصل شود تا آب از سر تیوب توسط لوله دیگر خارج شود اگر بعد از اتصال لوله های آب مقداری حباب در تیوب مشاهده کردید حتما هواگیری انجام دهید برای این کار می توانید تیوب را از سمت ابتدا بلند کرده تا حباب ها از قسمت انتها خارج شوند همچنین می توانید با فشار دادن مکرر لوله آب حباب ها را خارج کنید.

  • اتصال سیم های ولتاژ:

بعد از این مرحله نوبت به اتصال سیم های ولتاژ می رسد در این مرحله سیم های ولتاژ را متصل کنید و قسمت های لخت سیم را با کمک محافظ سیلیکونی بپوشانید درزمان لحیم کاری دقت کافی داشته باشید تا مشکلی به وجود نیاید در نهایت قسمت های لحیم کاری را با نوارهای عایق بپوشانید و محافظ سیلیکونی را روی آنها قراردهید.

  • ثابت کردن تیوب بر روی پایه:

بعد از انجام دادن تمامی مراحل نوبت به ثابت کردن تیوب لیزر می رسد فاصله مناسب پایه های تیوب حدودا 80 سانتی مترمی باشد بعد از ثابت کردن بر روی پایه فیکسچرها را نصب کنید و شروع به کار کنید.

4.5/5