ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

علائم تمام شدن عمر تیوب لیزر
سرفصل مطالب

علائم تمام شدن عمر تیوب لیزر

امروزه با پیشرفت فناوری در صنعت برش، دستگاه های برش لیزر نقش مهمی را ایفا می کنند. در مقالات گذشته در مورد لیزر و تیوب لیزر توضیح دادیم و تعریف نمودیم که تولید اشعه در این دستگاه توسط تیوب لیزر انجام می شود . دستگاه لیزر مانند هر دستگاه دیگر مصرفی است و فرسایش پیدا می کند و نیازمند رسیدگی می باشد در این مقاله قصد داریم به علائم تمام شدن عمر تیوب لیزر بپردازیم و روش هایی برای افزایش طول عمر لیزر پیشنهاد دهیم.

تیوب لیزر چیست؟

نحوه تولید اشعه لیزر

همان طور که اشاره کردیم وظیفه تولید اشعه لیزر با تیوب می باشد این قطعه امروزه اکثرا به صورت شیشه ای تولید می شود و درون آن از گاز پر شده است و به صورت مهر موم ارائه می گردد. زمانی که تیوب در دستگاه قرار می گیرد و برق ولتاژ بالا به آن اعمال می شود گاز موجود در تیوب به حالت برانگیخته در می آید و مولکول های گاز تمایل به از دست دادن انرژی برای برگشتن به حالت پایه دارند که انرژی خود را به صورت نور یا همان اشعه لیزر ساطع می کنند.

 

اصول برش لیزری فلزات براق و آینه ای

دلایل ضعیف شدن اشعه لیزر

  • خارج شدن پرتو از مسیر خود

اشعه لیزر برای اینکه به نازل دستگاه برسد مسیر مشخصی را طی می کند برای اینکه این مسیر درست و بدون خطا باشد آینه ها باید تراز و تنظیم شده باشند. حال ممکن است آینه ها به هر دلیلی از حالت تراز خود خارج شده باشند که در نتیجه اشعه لیزر نیز از مسیر خود خارج می شود به همین دلیل تنظیم بودن آینه ها بسیار اهمیت دارد.

دلایل ضعیف شدن اشعه لیزر

  • کثیف شدن لنز خروجی تیوب لیزر

متناسب با حجم کارکرد هر چند روز یک بار لنز خروجی را تمیز کنید، این کار باید با حوصله و دقت انجام شود تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. کثیف بودن لنز خروجی می تواند باعث ضعیف شدن اشعه لیزر گردد.

  • وجود مشکل در قسمت مولد ولتاژ بالا

بعد از تیوب لیزر بخش مولد نقش مهمی را در تولید اشعه ایفا می کند. درزمان ضعیف شدن یا عدم وجود اشعه این بخش نیز باید بررسی شود. برای بررسی مولد بهتر است از قسمت کلیدها آغاز کنید اگر کلید ها خراب باشند اشعه تولید نمی شود برای بررسی کلیدها بهتر است به چیلر دستگاه دقت کنید اگر کار نکند یعنی کلیدها خراب می باشد.

  • درست قرار نگرفتن لیزر بر روی پایه:

در صورتی که تیوب لیزر به درستی بر روی پایه قرار نگیرد باعث قطع و وصل شدن نور لیزر می شود و همین امر طول عمر لیزر را کاهش می دهد برای جلوگیری از این مشکل از قرار گرفتن صحیح تیوب بر روی پایه مطمئن شوید .

  • خراب بودن سنسور آب

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم آب در خنک کردن تیوب لیزر نقش مهمی را ایفا می کند تولید اشعه لیزر باعث بالا رفتن دمای تیوب می شود و آب با خنک کردن آن از شکستن و خراب شدن جلوگیری می کند. سنسور آب در مسیر چیلر و تیوب قرار می گیرد تا درزمان نیاز آب را وصل یا قطع کند خراب بودن آن می تواند مانع تولید اشعه لیزر شود.

  • افت فشارآب

شدت فشار آب در عملکرد لیزر تاثیر گذار است. شدت آب اگر به هر دلیلی کاهش پیدا کند تیوب خنک نمی شود و در نتیجه دمای بالا به تیوب لیزر آسیب وارد می کند در این مواقع سنسورآب اجازه کار به تیوب را نمی دهد.

جهت خرید محصولات بویر لیزر با ما تماس حاصل فرمایید.

عوامل موثر در عمر تیوب لیزر

عوامل مختلفی بر عمر تیوب لیزر موثر هستند که رعایت هریک از آنها می تواند در افزایش طول عمر تیوب لیزر تاثیر گذار باشد از جملهآنها می توان به :

عوامل موثر در عمر تیوب لیزر

  • درجه حرارت

درجه حرارت آب درون چیلر باید بین 10 تا40 درجه سانتی گراد باشد. بهتر است دمای آب نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد .

  • دمای محیط

دمای محیط در عمر تیوب لیزر تاثیر گذار می باشد دمای مناسب بین 2 تا 40 درجه سانتی گراد است.

  • رطوبت محیط

رطوبت محیط نیز نقش مهمی در میزان طول عمر تیوب لیزر دارد. رطوبت نباید کمتر از 10 درجه و بیشتر از 60 درجه سانتیگراد باشد.

علائم تمام شدن عمر تیوب لیزر

یکی از رایج ترین علائم که نشان دهنده به اتمام رسیدن عمر تیوب لیزر است کم نور شدن تراز لیزری است همچنین کاهش توان برش نیز بیانگر این است که عمر تیوب لیزر به اتمام رسیده است.

روش های افزایش عمر تیوب لیزر

روشهای مختلفی برای افزایش طول عمر لیزر وجود دارد اما بعضی نکات می تواند تاثیر زیادی در طول عمر دستگاه شما داشته باشد. متناسب با میزان مصرف از دستگاه لیزر آن را تمیز کنید حال ممکن است این تمیزی هر روز یا هفتگی یا ماهانه باشد زیرا آلودگی ناشی از برش بر روی آینه ها و عدسی می نشیند و قدرت لیزر را کاهش می دهد و در این شرایط شما محبور به افزایش قدرت لیزر برای برش می شوید که همین امر عمر لیزر را کاهش می دهد.

زمان خرید تیوب لیزر به تاریخ تولید آن دقت کنید، بهتر است زمان تولید تا خرید بیشتر از 4 ماه نباشد هر چقدر این تاریخ طولانی تر باشد عملکرد و کارایی دستگاه کاهش می یابد و شما متضرر خواهید شد. بنابراین از خرید تیوب لیزری که از تاریخ تولید آن بیشتر از 6 ماه گذشته است جلوگیری کنید.

تنظیم درست دستگاه در عمر ان بسیار تاثیرگذار می باشد اگر جدیدا تصمیم به استفاده از دستگاه لیزر دارید و با نحوه تنظیم آن آشنایی ندارید بهتر است برای تنظیم دستگاه از یک متخصص کمک بگیرید زیرا تنظیم بودن تیوب و آینه ها و همچنین میزان تمیزی آینه ها همگی بر روی عمر لیزر تاثیر دارد.

 

4.5/5