ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

سرفصل مطالب

برش لیزری چوب چیست؟

برش لیزری یک فناوری شگفت انگیز است که امروزه به طور گسترده برای انجام انواع برش های دقیق بر روی مواد مسطح استفاده می شود.موادی مانند : چوب، اکریلیک، فلز.
لیزر با انتشار یک پرتو متمرکز نور از طریق سر متحرک، برش، علامت گذاری یا حکاکی می کند.استفاده از برش لیزر برای ایجاد طرح های ساده و پیچیده ی صفحات مسطح بسیار مفید می باشد. اکثر لیزرها تا ضخامت 20 میلی متر را می توانند برش دهند.

اگر می خواهید چوبی با ضخامت بیشتر از 20 میلی متر را برش دهید بهتر است از یک دستگاه روتر CNC استفاده کنید زیرا دستگاه برش لیزر برای برش سطوح بسیار ضخیم خیلی توان می کشد و نتیجه تمیز نخواهد بود.یک روتر CNC به راحتی می تواند مواد ضخیم تر را برش دهد و همچنین بر روی چوب کنده کاری انجام دهد.

هنگام برش چوب با لیزر دو گزینه اصلی برای انتخاب وجود دارد : لیزرCO2 و لیزر دایود. در ادامه به طور مفصل به هر یک از انواع لیزرها می پردازیم.

برش لیزری چوب چیست

 

لیزر چه چیزهایی را برش می زند؟

لیزر دایود:

این لیزر در رنگ های قرمز، آبی و سبز موجود می باشد و در مقایسه با لیزرهای CO2 ضعیف تر هستند اگر قصد تهیه این دستگاه را برای برش چوب دارید باید بدانید که لیزر دایود به علت محدودیت قدرت برای حکاکی و علامت گذاری بر روی چوب مناسب تر است البته لازم ذکر است که برش چوب های بسیار نازک را نیز می توانید با این دستگاه انجام دهید.

لیزرCO2:

لیزرCO2 در اندازه و قدرت های مختلفی تولید می شود . هنگامی که صحبت از کار بر روی چوب می شود این ماشین ها قادر به علامت گذاری، حکاکی و برش با نتایج شگفت انگیز هستند. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که دقیقا شما می خواهید چه کاری بر روی چوب انجام دهید وقتی دقیقا مشخص کردید چه کاری قرار است انجام شود دستگاه خودرا خریداری کنید و تنها با گزینه این که دستگاه لیزر دایود مقرون به صرفه تر است آن را انتخاب نکنید.

انواع چوب هایی که امکان برش لیزری برآنها وجود دارد:

 • چوب راش
 • چوب گردو
 • چوب افرا
 • چوب توس
 • چوب کاج
 • چوب توسکا
 • چوب حنا
 • چوب بالسا

آشنایی با موتور لیزر

مزایای برش لیزری چوب

کیفیت بالای برش:
برش لیزر چوب به دلیل اینکه با دستگاه انجام می شود و نیروی انسانی کمترین دخالت را دارد خطا در آن کمتر است و در نتیجه کیفیت کار بالاتر از کار دستی می باشد.

مزایای برش لیزری چوب

 

انجام انواع طرح های پیچیده:
دستگاه برش لیزر توانایی اجرای هر طرح پیچیده ای دارد. تمامی طرح های پیچیده ای که نیروی انسانی توانایی اجرای آنها را ندارد را می توان با لیزر انجام داد استفاده ازاین دستگاه میزان خرده گی و زده گی و هدر رفت مواد اولیه را کاهش می دهد.

سرعت و دقت بالای کار:
همان طور که قبلا هم اشاره کردیم تمامی طرح های پیچیده و زمان بری که نیروی انسانی توانایی انجام آنها را ندارد را می توان با دستگاه برش لیزر در کمترین زمان با دقت بالا و خطای کم انجام داد.

عدم تماس مواد با دستگاه:
در روش برش لیزری نور لیزر برش را انجام می دهد و هیچ گونه تماسی با مواد ندارد در نتیجه هیچ گونه فشاری به مواد وارد نمی شود.

کاربرد برش لیزری چوب:
 • استفاده از برش در دکوراسیون داخلی
 • ساخت تابلو
 • ساخت ماکت و وسایل کمک آموزشی
 • ساخت صنایع دستی و هنری
 • ساخت کارت دعوت
 • ساخت اسباب بازی چوبی

کاربرد برش لیزری چوب

حکاکی چوب:
حکاکی بر روی چوب بر خلاف فلز و شیشه و عوامل مختلفی بستگی دارد که می تواند بر روی کیفیت نهایی آن تاثیر بگذارد.

 • نوع چوب:

همان طور که هر سازنده مبلمان یا کابینت معتقد است که تفاوت زیادی در کارکردن با چوب های سخت و نرم وجود دارد و کار کردن با چوب های سخت در زمینه برش، کنده کاری به دلیل تراکم بالای آنها سخت تر است در حکاکی لیزری نیز به همین شکل می باشد برش یا حکاکی برروی چوب های سخت به مراتبط سخت تر از چوب نرم می باشد این سختی به این معنی می باشد که شما با هر دستگاه لیزری نمی توانید چوب سخت را برش بزنید و نیازمند دستگاه لیزر مناسب این چوب می باشد که به مراتب گران تر است.

 • شیره چوب:

هر چقدر شیره چوب بیشتر باشد حکاکی لیزر راحت تر انجام می شود زیرا شیره ذوب شده به سوزاندن کمک می کند و حکاکی نیز راحت تر انجام می شود .

 • نوع لیزر:

هر دستگاه برش لیزری می تواند چوب را حکاکی کند، در واقع هر دستگاهی که بتواند مواد را برش دهد می تواند به سادگی بر روی سطح مواد حکاکی کند اما نوع چوب در کسب نتیجه خوب تاثیر گذار است. بنابراین قبل از خرید هر دستگاه لیزر اهداف خود از خرید آن را بررسی کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

آیا می توان از لیزر روی تخته سه لایه استفاده کرد؟
تخته سه لا از لایه های نازکی از روکش چوب تشکیل شده است که با چسب فشرده شده اند. لیزر با تخته سه لامی تواند نتیجه با کیفیتی داشته باشد که آن بستگی به کیفیت چوب دارد . هرچقدر میزان کیفیت بالاتر باشد نتیجه کسب شده با لیزر بهتر است. دو نوع تخته سه لا برای برش های لیزری بسیار مناسب تر از بقیه هستند تخته سه لا با چوب توس و بامبو. چوب توس مانند چوب افرا یک چوب سخت و متراکم است اما کار کردن با آن با دستگاه لیزر آسان است و نتیجه بسیار خوبی را باقی می گذارد همچنین چوب بامبو نیز برای حکاکی با دستگاه لیزر گزینه بسیار مناسبی می باشد.

چرا باید از برش لیزری تخته فیبر خودداری کرد؟
تخته فیبر از الیاف چوبی ساخته شده است که درکارخانه خمیر کاغذ تولید می شود . این تخته در یک روکش چوبی قرار می گیرد که با چگالی کم، متوسط، زیاد به بازار عرضه می شود. از جمله رایج ترین آنها می توان به تخته فیبر با چگالی متوسط یا ام دی اف اشاره نمود .

بریدن ام دی اف متراکم با لیزر مناسب نیست زیرا ام دی اف در زمان برش لیزری تمایل زیادی به زغال شدن دارد و در نتیجه بر روی کار سوختگی باقی می ماند که بیشتر شبیه یک طراحی می شود تا برشی تمیز، علاوه بر این چسبی که در ام دی اف استفاده می شود مناسب برش لیزری نیست و واکنش خوبی نشان نمی دهد.

برش لیزر استیل

 

 

4.5/5