ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

سرفصل مطالب

راهنمای تنظیم آینه دستگاه برش لیزر

دستگاه برش لیزر از قسمت های مختلفی تشکیل شده است مانند تیوب لیزر یا برد و… آینه دستگاه برش به عنوان یکی از مهم ترین قطعات دستگاه لیزر به حساب می آید . تنظیمات صحیح آن در طول عمر دستگاه بسیار موثر است. همان طور که قبلا هم اشاره کردیم بعد از اینکه پرتو لیزر توسط تیوب لیزر تولید شد انتقال آن باید توسط آینه ها انجام شود. هر دستگاه دارای سه آینه تخت با جنس های مختلف می باشد که نور لیزر را بدون انحراف به هد دستگاه انتقال می دهند. دلیل استفاده از سه آینه در دستگاه برش لیزر این است که تیوب دستگاه و عدسی در یک راستا قرار نگرفته اند و با یکدیگر فاصله زیادی دارند استفاده از سه آینه با تنظیم دقیق آنها کمک می کند تا برش و حکاکی بدون نقصی داشته باشیم.

اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق

اهمیت تنظیم آینه دستگاه برش لیزر

تنظیم و تمیز بودن آینه های دستگاه برش از اهمیت فراوانی برخوردار است در صورتی که این آینه ها تنظیم نباشند اپراتور مجبور است برای دریافت نتیجه بهتر قدرت دستگاه را بالا ببرد که در نتیجه استفاده از قدرت بالاتر باعث کاهش عمر دستگاه مخصوصا تیوب می شود بنابراین تنظیم بودن آینه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آشنایی با انواع قدرت لیزر

انواع جنس آینه های دستگاه لیزر

  • مس
  • آلومینیوم
  • سیلیکون
  • مولیبدن

نحوه عملکرد آینه های دستگاه لیزر

سه آینه در سه جای مختلف برای هدایت پرتو لیزر قرار گرفته اند. آینه اول در قسمت انتهای تیوب قرار می گیرد وبعد از اینکه پرتو را دریافت کرد به آینه دوم که در قسمت متحرک دستگاه قرار دارد بازتاب می کند همچنین آینه دوم نیز پرتو دریافت شده را به اینه سوم که بالای هد دستگاه قرار دارد بازتاب می کند. تمامی این دریافت ها و بازتاب ها باید بدون هیچ نقضی انجام شود به همین دلیل است که آینه ها باید کاملا صاف و صیقلی و تمیز باشند .

برای دریافت بهترین عملکرد از آینه ها تنظیمات آنها بسیار اهمیت دارد. اینه ها باید به نسبت محور طولی و عرضی دستگاه در زاویه 45 درجه قرار داشته باشند اگر بعد از مدتی کارکرد دستگاه کاهش یافت و قدرت آن مانند قبل نبود باید آینه ها مجددا تنظیم شوند.

تنظیم آینه دستگاه لیزر

برای تنظیم آینه ها بهتر است شخصی که به این کار مسلط است آن را به عهده بگیرد و با تنظیم دقیق آن به نتیجه مطلوب برسد.قبل از شروع به تنظیم کردن دستگاه مطمئن شوید که دستگاه بر روی زمین تراز است. در پشت آینه ها سه پیچ وجود دارد یکی سمت راست بالا و دو پیچ پایین که وظیفه تنظیم آینه دستگاه لیزر را به عهده دارد .

تنظیم ارتفاع آینه ها

برای تنظیم ارتفاع آینه ها باید از پیچ بالا سمت راست کمک بگیرید. این پیچ جهت بالا و پایین رفتن کل آینه طراحی شده است اگر آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید آینه پایین می آید و در نتیجه پرتو نیز پایین می آید و اگر عکس جهت عقربه های ساعت بچرخانید بالا می رود.

تنظیم زاویه آینه ها

برای تنظیم زاویه آینه ها از دو پیچ پایین سمت راست و چپ کمک می گیریم. پیچ پایین سمت راست جهت زاویه دادن به آینه به صورت قطری طراحی شده است اگر آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید زاویه آینه و در نتیجه پرتو به سمت بالا و چپ می رود و اگر برعکس عقربه های ساعت بچرخانید زاویه آینه به سمت راست می رود.

پیچ پایین سمت چپ جهت زاویه دادن به آینه به سمت چپ و راست می باشد به این صورت که اگر پیچ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید اینه به سمت راست و برعکس آن آینه به سمت چپ می رود.

بعد از آشنایی با پیچ های پشت آینه نوبت یه تنظیم خود آینه ها می رسد برای این کار باید تک تک آینه ها را تنظیم کنید ابتدا آینه اول به دوم را تنظیم می کنیم برای این کار یک تکه چسب کاغذی را بر روی آینه دوم می زنیم سپس دستگاه را روشن می کنیم و پرتو لیزر را بر مرکز آینه دوم تنظیم می کنیم حال محور x را به جلوی دستگاه می آوریم و مجدد پالس لیزر را می زنیم و اگر دو نقطه دقیقا روی هم افتادند یعنی آینه اول به دوم تنظیم شده است.

سپس آینه دوم به سوم را تنظیم می کنیم این مرحله مانند مرحله قبل می باشد با این تفاوت که به جای محور دستگاه هد دستگاه را چپ و راست می بریم برای این کار ابتدا چسبی بر روی آینه دوم می زنیم و با جا به جا کردن تیوب تلاش میکنیم تا پرتو دقیقا در مرکز آینه قرار بگیرد این کار را می توان با تنظیم پیچ های روی پایه تیوب انجام داد. توجه داشته باشید پالس های شلیک شده باید کاملا گردو نقطه ای باشند و اگر به صورت کشیده یا بیضی باشند یعنی دستگاه هنوز کاملا تنظیم نشده است .

هزینه تنظیم آینه دستگاه برش

هزینه تنظیم آینه ها متناسب با آینه هر دستگاه متفاوت است به عنوان مثال ممکن است دستگاه برش لیزر شما به علت کثیفی بیش از اندازه آینه ها نیازبه تعویض داشته باشد و مشکل با تنظیم حل نشود در چنین شرایطی هزینه ها متفاوت خواهد بود. قیمت آینه لیزر متناسب با نوع آن متفاوت است ولی در کل این قطعه جز قطعات ارزان دستگاه می باشد. در صورتی که با خرید دستگاه لیزر آموزش کامل در جهت تنظیمات را دیده باشید می توانید دستگاه را بدون کمک تکنسین تنظیم کنید اما اگر نیاز به تکنسین داشته باشید با تماس با واحد مشاوره از راهنمایی برخوردار شوید.

4.5/5