ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

سرفصل مطالب

برش لیزری co2 چیست و چه کاربردهایی دارد؟

برای آشنایی با موتور لیزر، بهتر است ابتدا به آشنایی با دستگاه لیزر بپردازیم. از دستگاه لیزری co2 به طور گسترده ای برای ساخت مسکن، ابزار، سخت افزار، ماشین آلات، خودرو و علائم تبلیغاتی استفاده می شود. این لیزر یکی از قدیمی ترین انواع برش پرتو نور تقویت شده در صنعت مواد است و هنوز هم رایج ترین روش است.

به لطف ترکیب منحصر به فرد طول موج، قدرت و خلوص طیفی، لیزر برش فلزات به یکی از محبوب‎ترین نمونه‎های لیزر تبدیل شده است. در لیزر فلزات از دی اکسید کربن به عنوان منبع گرما برای تولید پرتو نور تقویت شده استفاده می‎کنند. در برخی از کاربردها لیزرهای co2، با لیزر فیبر رقابت می کند. زیرا از نظر انرژی کارآمدتر است و هزینه کمتری برای برش هر قطعه فلزی و پلاستیکی ایجاد می‎کند.

 

تیوب لیزر چیست؟

یک لیزر CO2 شامل پمپاژ الکتریکی تخلیه گاز است که سپس توسط هوا یا آب خنک می شود. با این برش می‌توانید هم فولاد کربنی نازک و هم فولاد ضد زنگ را برش دهید. علاوه بر این موارد، برای برش مواد ارگانیک مانند چوب، چرم و برخی پلاستیک‌ها نیز از این لیزر استفاده می کنند. با این حال اکریلیک فولاد کربن و ورق های نازک فولاد ضد زنگ، مرسوم‎ترین موادی هستند که توسط این لیزر برش داده می شوند.

دستگاه‎های برش لیزری co2، دارای اجزای مختلفی هستند. یکی از مهم ترین اجزای این دستگاه‎ها، موتور آن‎ها است. به طور کلی موتور لیزرهای نامبرده به دو گروه استپ موتور و سروو موتور تقسیم بندی می شوند. هر یک از نمونه‎های نامبرده، مزایا و معایب مختلفی دارند که در این مقاله قصد داریم به بررسی آن‎ها بپردازیم.

برای آشنایی با موتور لیزر و کسب اطلاعات بیش‎تر در این رابطه، توصیه می کنیم ادامه مقاله ما را به طور دقیق مطالعه کنید.

اصول برش لیزری فلزات آینه ای و براق

آشنایی با موتور لیزر، مهم ترین اجزای لیزر برش فلزات

دستگاه های لیزر CO2 را با استپ یا موتور سروو عرضه می کنند. با نصب یکی از موتورهای نامبرده، این دستگاه به هیچ طراحی داخلی دیگری نیاز نداشته و تنها با موتورهای استپ و سروو مطابقت دارد. در این مقاله، قصد داریم هر دو نمونه موتور را به طور کامل و دقیق بررسی کرده و تفاوت های آن ها را بیان کنیم. موتورهای پله ای در دستگاه های لیزری خود به صورت استاندارد استفاده می شوند. این موتورها ایمن هستند، عمر طولانی و قابلیت استفاده مجدد دارند. برای اکثر کاربردها، این موتورها نتایج بسیار خوبی برش و یا حکاکی ارائه می دهند.

برای عملکرد دقیق تر لیزر co2، پردازش پلاستیک و ایجاد دقت و نتیجه بهتر، از سروو موتورها کمک گرفته می شود. این موتورها بیش تر برای برش لبه های حساس و دقیق مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی موارد با تجهیز دستگاه لیزر CO2 به سروو موتورها، می توان عملکرد آن ها را بهبود بخشید. سروو موتورها این مزیت را دارند که به طور پیوسته کار می‎کنند و به همین دلیل نیز استهلاک بیش‎تری نسبت به نمونه‎های استپ دارند. این به شما امکان می دهد در برخی از کاربردهای خاص، مانند برش خطوط منحنی در پلاستیک، به نتیجه بهتری برسید.

 

برای آشنایی با موتور لیزر و تفاوت های فاحشی که میان دو نمونه نامبرده وجود دارد، باید بررسی بیش‏تری انجام دهید. این بررسی باید شامل مشخصات و گزینه های مختلفی باشد. به عنوان نمونه، مواردی مانند شکل ظاهری، عملکرد در موقعیت های گوناگون و همچنین سرعت کار در یک دقیقه، می‎بایست مورد بررسی قرار بگیرند. همچنین میزان استهلاک موتور بر اساس مقدار استفاده، میزان تطبیق پذیری و ابعاد موتور، از جمله مهم‎ترین مواردی هستند که باید بررسی دقیق شوند.

برش کاغذ با لیزر

مقایسه اساسی سروو موتور و استپ موتور :

  • طول عمر، میزان تسلط و کنترل

یک موتور استپ، عمر طولانی تری نسبت به سروو موتور دارد. آن ها باید هر 2000 ساعت یکبار تعویض شوند. اما موتورهای سروو، عمر مفید کمتری داشته و سریعا دچار استهلاک می شوند. همچنین نکته‎ای که تکنسین‎های تازه کار باید به آن دقت کنند، این است که کنترل سروو پیچیده تر از کنترل استپ موتور است. این امر به دلیل ساختار داخلی موتورهای نامبرده و تفاوت هایی است که میان آن ها وجود دارد.

  • تطبیق پذیری

انواع موتور استپ و موتورهای سروو را می ‎توان به روش‎های مختلفی استفاده کرد. بنابراین آن ها قدرت تطبیق پذیری زیادی با دستگاه های لیزری دارند. همچنین می‎توان با ایجاد تغییراتی در آن ها، روش استفاده را به کلی تغییر داد. به عنوان نمونه، موتورهای استپ را هم می‎توان در صنعت خودرو سازی و هم در صنعت ساخت ماشین آلات هوشمند استفاده کرد.

  • قابلیت اطمینان؛ سرعت و صدا

همانطور که می‎دانید موتور پله ای یا موتور استپ، قابل اعتمادتر از سروو موتور است، زیرا کنترل آن بسیار آسان‎تر است. هیچ رمزگذاری پیچیده‎ای برای استفاده از این موتور مورد نیاز نیست. سروو موتورها در هنگام استفاده تا حدودی بی صداتر از موتورهای استپ هستند. اگر بخواهیم این دو نوع را بر اساس سرعتی که هنگام برش لیزری دارند بررسی کنیم، به نتایج جالبی می رسیم. سروو موتورها به اندازه موتورهای پله ای برای برش لیزری سریع هستند. یعنی هر دوی این موتورها سرعت یکسانی در برش فلزات دارند. به همین جهت نیز سرعت برش توسط قدرت لیزر و ضخامت مواد تعیین می شود.

حال که مقاله ما را برای آشنایی با موتور لیزر و انواع آن خواندید، بهتر است ادامه بخش بعدی را نیز مطالعه کنید. در قسمت بعد، راه های خرید بهترین نمونه‎های موتور لیزر را به شما توضیح می دهیم.

کاربرد برش لیزری در صنعت خودروسازی

موتور استپ و سروو موتور را از کجا خریداری کنیم؟

برای خرید انواع گوناگون موتور لیزر co2، می توانید به فروشگاه های مختلفی مراجعه کنید. برخی از این فروشگاه ها حضوری بوده و خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه می دهند. به عنوان نمونه، شما می توانید برای خرید محصول مورد نیاز خود، به نزدیک ترین فروشگاه لوازم الکترونیکی محل زندگی خود مراجعه کنید. علاوه بر این، در چند سال گذشته فروشگاه هایی تحت عنوان فروشگاه آنلاین به وجود آمده اند. در این مجموعه های آنلاین نیز انواع مختلف استپ موتور، سروو موتور و لیزرهای co2 یافت می شوند. شما می توانید محصول مورد نیاز خود را از هر یک از فروشگاه های نامبرده سفارش داده و خریداری کنید.

4.5/5