ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

تیوب لیزر چیست؟
سرفصل مطالب

تیوب لیزر چیست؟

برای معرفی تیوب لیزر، ابتدا تاثیر استفاده از لیزر در صنعت امروز را توضیح می دهیم، سپس به معرفی آن می پردازیم. امروزه برای برش و حک روی انواع مواد چوبی، شیشه ای، پارچه ای و … از لیزر استفاده می شود. دستگاه های لیزر مختلفی برای انجام این کارها وجود دارند که در بین تمام این دستگاه ها، لیزر CO2 پرطرفدارترین نوع لیزر است. این دستگاه، یک محفظه ی استوانه ای دارد که به آن تیوب لیزر گفته می شود. این استوانه، گاز کربن دی اکسید را نگهداری می کند و نور لیزر تولید می کند.

تیوب لیزر چیست؟

با محصولات بویر لیزر بیشتر آشنا شوید.

نحوه کار

تیوب دستگاه لیزر، یک استوانه از جنس شیشه است. به همین دلیل هنگام کار با آن، باید مراقبت های لازم را انجام داد تا این محفظه ی شیشه ای دچار شکستگی نشود. یکی از مراقبت هایی که برای آن می توان انجام داد، این است که دمای محیط نرمال باشد تا به تیوب آسیبی وارد نشود. حساسیت بالایی که این وسیله دارد باعث می شود تا قیمت آن بیشتر از اجزای دیگر دستگاه لیزر باشد. بالطبع این حساسیت و قیمت بالا، باعث می شود تا تیوب دستگاه لیزر به مهمترین عضو دستگاه لیزر تبدیل شود.

برش کاغذ با لیزر چگونه است

یک لوله در این استوانه ی شیشه ای وجود دارد که از طریق آن ولتاژ برق بالایی به وجود می آید و این جریان برق با گاز کربن دی اکسید موجود در استوانه واکنش می دهد. واکنش به وجود آمده انرژی ذرات گاز را بالا برده و باعث ایجاد پرتو لیزر می شود.

تیوب از سه قسمت تشکیل شده است: در قسمت داخلی، یک محفظه وجود دارد که در دو طرف آن آینه قرار دارد. داخل محفظه جایگاه گاز کربن دی اکسید است. این آینه ها و عدسی تعبیه شده پشت آنها، برای انسجام نور لیزر کاربرد دارند.

در قسمت میانی تیوب، یک لایه پر از آب وجود دارد. این آب باعث می شود دمای لایه ی داخلی که در اثر واکنش برق و ذرات گاز افزایش یافته، به صورت نرمال کاهش پیدا کرده و دمای دستگاه متعادل شود.قسمت سوم تیوب به طور کلی استوانه ی شیشه ای است که دو لایه ی قبلی داخل آن قرار دارند.

انواع تیوب دستگاه لیزر

به طور کلی تیوب لیزر به صورت شیشه ای و فلزی وجود دارد. به تیوب فلزی، سورس هم گفته می شود. این نوع لیزر، برای برش مواد فلزی و موادی که جنس محکمی دارند به کار برده می شود.

انواع تیوب دستگاه لیزر

تیوب شیشه ای از شیشه ی پیرکس ساخته شده است. پیرکس مقاومت خوبی در برابر دمای بالا دارد و به همین دلیل باعث می شود طول عمر تیوب بیشتر باشد.

ویژگی های محصولات بویر

تیوب دستگاه لیزر با توجه به توان انجام کار به انواع مختلفی تقسیم می شود. برای مثال چند مدل از انواع تیوب لیزر معرفی شده است:

تیوب دستگاه برش لیزر 20 وات

تیوب دستگاه برش لیزر 40 وات

تیوب دستگاه برش لیزر 60 وات

تیوب دستگاه برش لیزر 80 وات

تیوب دستگاه برش لیزر 100 وات

تیوب دستگاه برش لیزر 120 وات

تیوب دستگاه برش لیزر 150 وات

تیوب دستگاه برش لیزر 200 وات

آشنایی با انواع قدرت لیزر

قیمت تیوب لیزر

تیوب دستگاه لیزر را می توان مهمترین قسمت دستگاه لیزر نامید. هرچه توان مصرفی آن بیشتر باشد، طبیعتا قیمت آن نیز بیشتر است. اما این موضوع به این معنی نیست که هرچه تیوب قیمت بیشتری داشته باشد، کارایی بهتری هم دارد. برای هر نوع برش یا حکاکی، تیوب لیزر مخصوصی مورد نیاز است که اگر این موضوع رعایت شود تا حدودی در هزینه های خرید تیوب صرفه جویی می شود.

هم چنین اجزای این دستگاه بسیار حساس هستند و این حساسیت باعث شده تا قیمت این دستگاه نوسان رو به بالایی داشته باشد. برای مثال، آینه ها، عدسی و شیشه ی محفظه باید از دوام بالایی برخوردار باشند تا عمر تیوب لیزر هرچه بیشتر افزایش یابد. هم چنین به دلیل قیمت بالایی که این دستگاه دارد، بهتر است هنگام استفاده از آن تمامی موارد ایمنی به طور کامل بررسی و رعایت شوند. این ملاحظات برای این است که تا آخرین توان از تیوب استفاده شده و تیوب کمتر نیاز به تعویض داشته باشد.

 

نحوه شارژ

امروزه به دلیل نوسانات بالای قیمت و هم چنین احتمال خرابی پیش از موعد تیوب، راه حلی برای رفع این مشکل به وجود آمده است. شارژ این محصول یک راه حل منطقی است که در بعضی موارد می توان از آن استفاده کرد. مثلا اگر قسمت داخلی یا خارجی تیوب شکسته باشد، نمی توان تیوب را شارژ کرد. زیرا باید محفظه ی تیوب پلمپ باشد؛

در غیر این صورت گاز از محل شکستگی نشت کرده و به طور کامل از آن خارج می شود. برای اینکه هنگام خرید تیوب، از پلمپ بودن آن مطمئن شوید می توانید به شیشه ی تیوب توجه کنید. تیوب شارژ شده، شیشه ی دودی رنگی دارد اما تیوب پلمپ شیشه های شفاف و بدون رنگ دارد. به همین صورت هنگام خرید می توانید با خیال راحت تیوب شارژ شده را از تیوب پلمپ تشخیص دهید.

هم چنین برای افزایش طول عمر لیزر، باید هر چند روز یکبار آینه ها و عدسی تیوب لیزر تمیز شوند. هنگامی که جریان برق با ذرات گاز کربن دی اکسید واکنش می دهند، مقداری دوده روی وسایل داخل تیوب ایجاد می شود. این دوده باعث می شود تا دستگاه کمتر از قبل کارایی داشته باشد و قدرت اشعه لیزر نیز، کم شود. هرچه وسایل داخل تیوب در فواصل زمانی کمتری تمیز شوند، بالطبع تیوب دستگاه لیزر عمر بیشتری دارد و نیاز به تعویض آن نیز کمتر می شود. مراقبت های مداوم از دستگاه، در هزینه های خرید و تعویض تیوب لیزر نقش بسیار مهمی دارند.

تیوب لیزر 100 وات

این تیوب ، یکی از پر فروشترین و پر طرفدارترین محصولات می باشد. قدرت این تیوب بین 90 وات تا 105 وات می باشد. طول عمر این تیوب، چیزی حدود 10 هزار ساعت است که زمان خوبی برای یک تیوب محسوب می شود. فشردگی ذرات گاز داخل این تیوب در بالاترین حد ممکن است که اندازه آن حدود  ssl568 می باشد. هم چنین برد اشعه لیزر این تیوب در شرایط متعادل و نرمال حدود 12 متر می باشد.

برای نگهداری بیشتر این دستگاه، بهتر است دمای آب و محیط اندازه گیری و تنظیم شود. بهترین دما برای آب داخل دستگاه بین 10 تا 40 درجه ی سانتی گراد و بهترین دمای محیط بین 2 تا 40 درجه ی سانتی گراد می باشد. هم چنین هنگام جابجایی و کار کردن با دستگاه باید دقت زیادی صورت گیرد تا تیوب دچار شکستگی نشود. بهتر است مقدار های تعریف شده برای دمای محیط و آب، متعادل باشند و روی کمترین یا بیشترین مقدار تنظیم نشوند.

تیوب لیزر 200 وات

این تیوب از نوع تیوب فلزی می باشد. با این تیوب می توان فلزهای نازک را برش داد و یا شیشه و حتی سرامیک را پردازش کرد. برای حک یا سوراخ کردن نیز از این تیوب استفاده می شود. جنس کلی این محصول فلزی است و نیازی به تعمیرات ندارد. به طور کلی این تیوب مناسب با محیط های باز و صنعتی ساخته شده است تا گرد و غبار به اجزای آن آسیبی وارد نکنند.

توان این دستگاه بین 5 تا 200 وات و بهترین دمای محیط برای این تیوب، بین 5 تا 40 درجه ی سانتی گراد می باشد. برای نگهداری بیشتر این دستگاه، باید هنگامی که دیگر قصد استفاده از دستگاه را ندارید، آبی که در محفظه ی آن وجود دارد را خارج کنید و رطوبت باقی مانده را با هوای فشرده شده کاملا خشک کنید. اگر رطوبت یا آب داخل تیوب باقی بماند، ممکن است صدمات جبران ناپذیری به دستگاه وارد شود.

4.5/5